En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
09/07
La Bastide d'Armagnac
Pau
157 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
3u51'26"
2
Eric Caritoux
R.M.O.
op 4"
3
Michael Wilson
Helvetia- La Suisse
z.t
4
Philippe Louviot
Z - Peugeot
op 6"
5
Laurent Bezault
Toshiba
op 8"
6
Valerio Tebaldi
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
7
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
op 18"
8
Sean Kelly
PDM-Ultima-Concorde
op 20"
9
Etienne De Wilde
Histor - Sigma
z.t
10
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
z.t
11
Acacio Da Silva
Carrera - Vagabond
z.t
12
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
13
Eddy Planckaert
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
14
Giovanni Fidanza
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
15
Phil Anderson
TVM - Van Schilt
z.t
16
Johan Museeuw
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
17
Jos Haex
Hitachi
z.t
18
Henri Manders
Helvetia- La Suisse
z.t
19
Alberto Volpi
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
20
Brian Holm
Histor - Sigma
z.t
21
Jef Lieckens
Hitachi
z.t
21
Adrie van der Poel
Domex-Weinmann
z.t
22
Wilfried Peeters
Histor - Sigma
z.t
22
Pascal Poisson
Toshiba
z.t
22
Frederic Vichot
Helvetia- La Suisse
z.t
23
Ettore Badolato
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
27
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
z.t
28
Jaime Vilamajo Ipiens
Kelme - Iberia - Varta
z.t
29
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond
z.t
30
Rene Beuker
Caja Rural / Paternina
z.t
31
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
z.t
32
Eddy Schurer
TVM - Van Schilt
z.t
33
Greg LeMond
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
34
Steve Bauer
Helvetia- La Suisse
z.t
35
Laurent Fignon
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
36
Jan Goessens
Domex-Weinmann
z.t
37
Johannes Draaijer
PDM-Ultima-Concorde
z.t
38
Charly Mottet
R.M.O.
z.t
39
Marc Sergeant
Hitachi
z.t
40
Pascal Simon
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
41
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
42
Vincent Lavenu
Fagor - MBK
z.t
43
Gilles Sanders
R.M.O.
z.t
44
Danny Lippens
Hitachi
z.t
45
Luc Roosen
Histor - Sigma
z.t
46
Philippe Leleu
Toshiba
z.t
47
Fabrice Philipot
Toshiba
z.t
48
Jerome Simon
Z - Peugeot
z.t
49
Soren Lilholt
Histor - Sigma
z.t
50
Michel Dernies
Domex-Weinmann
z.t
51
Marc Madiot
Toshiba
z.t
52
Michel Vermote
R.M.O.
z.t
53
Edwig Van Hooydonck
Superconfex - Yoko
z.t
54
Jesper Skibby
TVM - Van Schilt
z.t
55
Francesco Rossignoli
Fagor - MBK
z.t
56
Stephen Roche
Fagor - MBK
z.t
57
Helmut Wechselberger
Caja Rural / Paternina
z.t
58
Inaki Gaston Crespo
Kelme - Iberia - Varta
z.t
59
Laurent Biondi
Fagor - MBK
z.t
60
Franck Pineau
R.M.O.
z.t
61
Gerhard Zadrobilek
7-Eleven - Wamasch
z.t
62
Claude Criquielion
Hitachi
z.t
63
Stephen Hodge
Caja Rural / Paternina
z.t
64
Mathieu Hermans
Caja Rural / Paternina
z.t
65
Patrick Jacobs
Hitachi
z.t
66
Javier Murguialday Chasco
BH
z.t
67
Ronny Van Holen
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
68
Beat Breu
Domex-Weinmann
z.t
69
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
z.t
70
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
z.t
71
Thierry Marie
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
72
Vincent Barteau
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
73
Dominique Garde
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
74
Jean-Paul van Poppel
Panasonic - Isostar
z.t
75
Ludo Peeters
Caja Rural / Paternina
z.t
76
Bjarne Riis
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
77
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
78
Jean-Philippe Vandenbrande
TVM - Van Schilt
z.t
79
Christian Chaubet
Fagor - MBK
z.t
80
Pascal Richard
Helvetia- La Suisse
z.t
81
Pedro Delgado Robledo
Reynolds Aluminio
z.t
82
Eric Boyer
Z - Peugeot
z.t
83
Niki Rüttimann
Helvetia- La Suisse
z.t
84
Twan Poels
Superconfex - Yoko
z.t
85
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural / Paternina
z.t
86
Robert Forest
Fagor - MBK
z.t
87
Philippe Casado
Z - Peugeot
z.t
88
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds Aluminio
z.t
89
Jaanus Kuum
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
90
Rudy Patry
Histor - Sigma
z.t
91
Andreas Kappes
Toshiba
z.t
92
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
93
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
94
Melchor Mauri Prat
Reynolds Aluminio
z.t
95
Franco Vona
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
96
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
97
Federico Echave Musatadi
BH
z.t
98
Alvaro Pino Couñago
BH
z.t
99
Robert Millar
Z - Peugeot
z.t
100
Sean Yates
7-Eleven - Wamasch
z.t
101
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
z.t
102
Andy Hampsten
7-Eleven - Wamasch
z.t
103
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
104
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
105
Ronan Pensec
Z - Peugeot
z.t
106
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
z.t
107
Laudelino Cubino
BH
z.t
108
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural / Paternina
z.t
109
René Martens
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
110
Jean-Marie Wampers
Panasonic - Isostar
z.t
111
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
z.t
112
Atle Kvalsvoll
Z - Peugeot
z.t
113
Jos van Aert
Hitachi
z.t
114
Rob Kleinsman
TVM - Van Schilt
z.t
115
Herman Frison
Histor - Sigma
z.t
116
Christian Jourdan
R.M.O.
z.t
117
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds Aluminio
z.t
118
Rik Van Slycke
Histor - Sigma
z.t
119
Peter Stevenhaagen
Helvetia- La Suisse
z.t
120
Jean-Claude Leclercq
Helvetia- La Suisse
z.t
121
Hendrik Devos
Hitachi
z.t
122
Martial Gayant
Toshiba
z.t
123
Jan Siemons
TVM - Van Schilt
z.t
124
Bernard Richard
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
125
Peter Pieters
TVM - Van Schilt
z.t
126
Jeff Pierce
7-Eleven - Wamasch
z.t
127
Dominique Arnaud
Reynolds Aluminio
z.t
128
Gérard Rué
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
129
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond
z.t
130
Patrick Robeet
Domex-Weinmann
z.t
131
Primoz Cerin
Carrera - Vagabond
z.t
132
Martin Alonso Ramirez Ramirez
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
133
Mauro Gianetti
Helvetia- La Suisse
z.t
134
Alberto-Luis Camargo Gonzalez
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
135
Walter Magnago
Carrera - Vagabond
z.t
136
Roy Knickman
7-Eleven - Wamasch
z.t
137
Julian Gorospe Artabe
Reynolds Aluminio
z.t
138
Per Johnny Pedersen
R.M.O.
z.t
139
Gert Jakobs
Superconfex - Yoko
z.t
140
John Talen
Panasonic - Isostar
z.t
141
Juan Martinez Oliver
Kelme - Iberia - Varta
z.t
142
Roland Le Clerc
Caja Rural / Paternina
z.t
143
Raul Alcala Gallegos
PDM-Ultima-Concorde
z.t
144
Johan Lammerts
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
145
Juan Carlos Jusdado Ibanez
BH
z.t
146
Patrick Tolhoek
Superconfex - Yoko
z.t
147
Maarten Ducrot
Domex-Weinmann
z.t
148
Eric Vanderaerden
Panasonic - Isostar
z.t
149
François Lemarchand
Z - Peugeot
z.t
150
Paul Kimmage
Fagor - MBK
z.t
151
Christophe Lavainne
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
152
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
153
Ron Kiefel
7-Eleven - Wamasch
z.t
154
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
z.t
155
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
156
Miguel Indurain
Reynolds Aluminio
z.t
157
Jacques Hanegraaf
TVM - Van Schilt
z.t
158
Roger Nathan Dahlberg
7-Eleven - Wamasch
z.t
159
Joël Pelier
BH
z.t
160
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
z.t
161
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
z.t
162
William Palacio Navarro
Reynolds Aluminio
z.t
163
Frank Hoste
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
164
Abelardo Rondon Vasquez
Reynolds Aluminio
z.t
165
Camillo Passera
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
166
Giancarlo Perini
Carrera - Vagabond
z.t
167
Jure Pavlic
Carrera - Vagabond
z.t
168
Dirk De Wolf
Hitachi
z.t
169
Carlo Bomans
Domex-Weinmann
z.t
170
Jesper Worre
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
171
Alfred Achermann
Domex-Weinmann
z.t
172
Thomas Wegmüller
Domex-Weinmann
z.t
173
Denis Roux
Toshiba
z.t
174
Heinz Imboden
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
175
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
z.t
176
Jose Hipolito Roncancio
Kelme - Iberia - Varta
z.t
177
Gerrit Solleveld
Superconfex - Yoko
z.t
178
Jelle Nijdam
Superconfex - Yoko
z.t
179
Fabio Enrique Parra Pinto
Kelme - Iberia - Varta
z.t
180
Mario Scirea
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
181
Thierry Claveyrolat
R.M.O.
z.t
182
Noel Segers
Superconfex - Yoko
z.t
183
John Carlsen
Fagor - MBK
z.t
184
Eddy Schepers
Fagor - MBK
z.t
185
Jens Veggerby
7-Eleven - Wamasch
z.t
186
Filip Van Vooren
ADR- W-Cup - Bottecchia
op 1'31"
187
Erwin Nijboer
Caja Rural / Paternina
z.t
188
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
op 1'48"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares