En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
14/07
Montpellier
Marseille
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Vincent Barteau
Super U - Raleigh - Fiat
4u17'31"
2
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
op 45"
3
Martial Gayant
Toshiba
op 1'16"
4
Steve Bauer
Helvetia- La Suisse
op 1'21"
5
Etienne De Wilde
Histor - Sigma
op 1'25"
6
Sean Kelly
PDM-Ultima-Concorde
z.t
7
Per Johnny Pedersen
R.M.O.
z.t
8
Andreas Kappes
Toshiba
z.t
9
Alfred Achermann
Domex-Weinmann
z.t
10
Laudelino Cubino
BH
z.t
11
Johan Museeuw
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
12
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
z.t
13
Ludo Peeters
Caja Rural / Paternina
z.t
14
Laurent Biondi
Fagor - MBK
z.t
15
Rik Van Slycke
Histor - Sigma
z.t
16
Miguel Indurain
Reynolds Aluminio
z.t
17
Frederic Vichot
Helvetia- La Suisse
z.t
18
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
z.t
19
René Martens
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
20
Mauro Gianetti
Helvetia- La Suisse
z.t
21
Pascal Simon
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
22
Jerome Simon
Z - Peugeot
z.t
23
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
24
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
z.t
25
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
z.t
26
Alvaro Pino Couñago
BH
z.t
27
Laurent Fignon
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
28
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
29
Greg LeMond
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
30
Federico Echave Musatadi
BH
z.t
31
Dominique Garde
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
32
Charly Mottet
R.M.O.
z.t
33
Franck Pineau
R.M.O.
z.t
34
Thierry Marie
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
35
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
z.t
36
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds Aluminio
z.t
37
Fabrice Philipot
Toshiba
z.t
38
Marc Madiot
Toshiba
z.t
39
Laurent Bezault
Toshiba
z.t
40
Eric Caritoux
R.M.O.
z.t
41
Andy Hampsten
7-Eleven - Wamasch
z.t
42
Robert Millar
Z - Peugeot
z.t
43
Gérard Rué
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
44
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural / Paternina
z.t
45
Maarten Ducrot
Domex-Weinmann
z.t
46
Pedro Delgado Robledo
Reynolds Aluminio
z.t
47
Pascal Richard
Helvetia- La Suisse
z.t
48
Raul Alcala Gallegos
PDM-Ultima-Concorde
z.t
49
Stephen Hodge
Caja Rural / Paternina
z.t
50
Christophe Lavainne
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
51
Niki Rüttimann
Helvetia- La Suisse
z.t
52
Beat Breu
Domex-Weinmann
z.t
53
Michel Vermote
R.M.O.
z.t
54
Javier Murguialday Chasco
BH
op 2'35"
55
Jeff Pierce
7-Eleven - Wamasch
z.t
56
Gerhard Zadrobilek
7-Eleven - Wamasch
z.t
57
Helmut Wechselberger
Caja Rural / Paternina
z.t
58
Philippe Louviot
Z - Peugeot
z.t
59
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
z.t
60
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond
z.t
61
Robert Forest
Fagor - MBK
z.t
62
Sean Yates
7-Eleven - Wamasch
z.t
63
Twan Poels
Superconfex - Yoko
z.t
64
Christian Chaubet
Fagor - MBK
z.t
65
Brian Holm
Histor - Sigma
z.t
66
Jure Pavlic
Carrera - Vagabond
z.t
67
Primoz Cerin
Carrera - Vagabond
z.t
68
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
69
Peter Stevenhaagen
Helvetia- La Suisse
z.t
70
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds Aluminio
z.t
71
Dominique Arnaud
Reynolds Aluminio
z.t
72
François Lemarchand
Z - Peugeot
z.t
73
Pascal Poisson
Toshiba
z.t
74
Alberto-Luis Camargo Gonzalez
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
75
Henri Manders
Helvetia- La Suisse
z.t
76
Christian Jourdan
R.M.O.
z.t
77
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
z.t
78
Phil Anderson
TVM - Van Schilt
z.t
79
Giancarlo Perini
Carrera - Vagabond
z.t
80
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
81
Melchor Mauri Prat
Reynolds Aluminio
z.t
82
Jean-Philippe Vandenbrande
TVM - Van Schilt
z.t
83
Patrick Tolhoek
Superconfex - Yoko
z.t
84
Atle Kvalsvoll
Z - Peugeot
z.t
85
Claude Criquielion
Hitachi
z.t
86
Luc Roosen
Histor - Sigma
z.t
87
Jean-Claude Leclercq
Helvetia- La Suisse
z.t
88
Roger Nathan Dahlberg
7-Eleven - Wamasch
z.t
89
Jesper Skibby
TVM - Van Schilt
z.t
90
Marc Sergeant
Hitachi
z.t
91
William Palacio Navarro
Reynolds Aluminio
z.t
92
Jan Goessens
Domex-Weinmann
z.t
93
Patrick Robeet
Domex-Weinmann
z.t
94
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
z.t
95
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
96
Abelardo Rondon Vasquez
Reynolds Aluminio
z.t
97
Michael Wilson
Helvetia- La Suisse
z.t
98
Jelle Nijdam
Superconfex - Yoko
z.t
99
Eddy Schurer
TVM - Van Schilt
z.t
100
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
101
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
102
Dirk De Wolf
Hitachi
z.t
103
Julian Gorospe Artabe
Reynolds Aluminio
z.t
104
Philippe Casado
Z - Peugeot
op 6'34"
105
Thomas Wegmüller
Domex-Weinmann
z.t
106
Jesper Worre
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
107
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
108
John Carlsen
Fagor - MBK
z.t
109
Vincent Lavenu
Fagor - MBK
z.t
110
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
z.t
111
Bjarne Riis
Super U - Raleigh - Fiat
z.t
112
Johan Lammerts
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
113
Wilfried Peeters
Histor - Sigma
z.t
114
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
115
Jacques Hanegraaf
TVM - Van Schilt
z.t
116
Ron Kiefel
7-Eleven - Wamasch
z.t
117
Joël Pelier
BH
z.t
118
Patrick Jacobs
Hitachi
z.t
119
Bernard Richard
Cafe de Colombia - Mavic
op 7'58"
120
Mathieu Hermans
Caja Rural / Paternina
op 8'40"
121
Rene Beuker
Caja Rural / Paternina
z.t
122
Gilles Sanders
R.M.O.
op 10'17"
123
Johannes Draaijer
PDM-Ultima-Concorde
z.t
124
Ronan Pensec
Z - Peugeot
z.t
125
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural / Paternina
z.t
126
Jan Siemons
TVM - Van Schilt
op 10'34"
127
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
op 10'51"
128
Michel Dernies
Domex-Weinmann
z.t
129
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia - Mavic
z.t
130
Juan Carlos Jusdado Ibanez
BH
z.t
131
Eddy Planckaert
ADR- W-Cup - Bottecchia
z.t
132
Philippe Leleu
Toshiba
z.t
133
Roland Le Clerc
Caja Rural / Paternina
z.t
134
Gerrit Solleveld
Superconfex - Yoko
z.t
135
Erwin Nijboer
Caja Rural / Paternina
z.t
136
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
z.t
137
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
z.t
138
Acacio Da Silva
Carrera - Vagabond
z.t
139
Rob Kleinsman
TVM - Van Schilt
z.t
140
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
z.t
141
Gert Jakobs
Superconfex - Yoko
z.t
142
Giovanni Fidanza
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
143
Camillo Passera
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
144
Edwig Van Hooydonck
Superconfex - Yoko
z.t
145
Carlo Bomans
Domex-Weinmann
z.t
146
Valerio Tebaldi
Chateau d'Ax - Salotti
op 11'20"
147
Franco Vona
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
148
Walter Magnago
Carrera - Vagabond
z.t
149
Ettore Badolato
Chateau d'Ax - Salotti
op 11'51"
150
Eddy Schepers
Fagor - MBK
z.t
151
Jean-Marie Wampers
Panasonic - Isostar
z.t
152
Danny Lippens
Hitachi
op 12'59"
153
Roy Knickman
7-Eleven - Wamasch
z.t
154
Hendrik Devos
Hitachi
z.t
155
Herman Frison
Histor - Sigma
z.t
Eric Boyer
Z - Peugeot
DNS
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
DNS
Jos Haex
Hitachi
DNS
Francesco Rossignoli
Fagor - MBK
DNS
Denis Roux
Toshiba
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares