En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
24/07
Nemours
Paris
172.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Pedro Delgado Robledo
Reynolds - Reynolon - Pinarello
84u27'53"
2
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
op 7'13"
3
Fabio Enrique Parra Pinto
Kelme - Iberia
op 9'58"
4
Steve Bauer
Weinmann- La Suisse
op 12'15"
5
Eric Boyer
Systeme U
op 14'04"
6
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia
op 14'36"
7
Ronan Pensec
Z - Peugeot
op 16'52"
8
Alvaro Pino Couñago
BH
op 18'36"
9
Peter WInnen
Panasonic - Isostar
op 19'12"
10
Denis Roux
Z - Peugeot
op 20'08"
11
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
op 22'46"
12
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
op 23'06"
13
Laudelino Cubino
BH
op 23'46"
14
Claude Criquielion
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 24'32"
15
Andy Hampsten
7-Eleven - Hoonved
op 26'00"
16
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural - Orbea
op 26'36"
17
Pascal Simon
Systeme U
op 28'39"
18
Eric Caritoux
Kas - Canal 10
op 29'04"
19
Jerome Simon
Z - Peugeot
op 30'55"
20
Raul Alcala Gallegos
7-Eleven - Hoonved
op 31'14"
21
Gerhard Zadrobilek
Weinmann- La Suisse
op 32'09"
22
Roberto Visentini
Carrera - Vagabond
op 33'23"
23
Thierry Claveyrolat
R.M.O.
op 37'49"
24
Jaanus Kuum
ADR- Anti-M - Enerday
op 38'53"
25
Federico Echave Musatadi
BH
op 39'17"
26
Jorgen Vagn Pedersen
BH
op 39'24"
27
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
op 40'53"
28
Frederic Vichot
Weinmann- La Suisse
op 42'00"
29
Peter Stevenhaagen
PDM-Ultima-Concorde
op 45'27"
30
Eduardo Chozas Olmos
Kelme - Iberia
op 45'45"
31
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia
op 46'06"
32
Philippe Bouvatier
BH
op 48'14"
33
Marc Sergeant
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 49'24"
34
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Hoonved
op 50'08"
35
Jesus Blanco Villar
Teka
op 55'28"
36
Gilbert Duclos-Lassalle
Z - Peugeot
op 57'21"
37
Jean-Philippe Vandenbrande
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 57'57"
38
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
op 59'13"
39
Jean-Claude Bagot
Fagor - MBK
op 59'47"
40
Charly Berard
Fagor - MBK
op 1u00'08"
41
Edgar Corredor Alvarez
Cafe de Colombia
op 1u01'20"
42
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia
op 1u01'28"
43
Niki Rüttimann
Weinmann- La Suisse
op 1u01'43"
44
Henri Abadie
Z - Peugeot
op 1u01'59"
45
Gerard Veldscholten
Weinmann- La Suisse
op 1u02'32"
46
Sean Kelly
Kas - Canal 10
op 1u02'54"
47
Miguel Indurain
Reynolds - Reynolon - Pinarello
op 1u03'15"
48
Dominique Arnaud
Reynolds - Reynolon - Pinarello
op 1u07'31"
49
Israel Corredor Fonseca
Cafe de Colombia
op 1u07'50"
50
Michael Wilson
Weinmann- La Suisse
op 1u09'31"
51
José Patrocinio Jiménez Bautista
Cafe de Colombia
op 1u09'55"
52
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds - Reynolon - Pinarello
op 1u11'17"
53
Jon Unzaga Bombin
Kas - Canal 10
op 1u12'17"
54
Johnny Weltz
Fagor - MBK
op 1u12'49"
55
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
op 1u15'00"
56
Jos Haex
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 1u15'16"
57
Mariano Sanchez Martinez
Teka
op 1u16'06"
58
Jean-Claude Leclercq
Weinmann- La Suisse
op 1u17'21"
59
Sean Yates
Fagor - MBK
op 1u17'25"
60
Julian Gorospe Artabe
Reynolds - Reynolon - Pinarello
op 1u17'33"
61
Jan Nevens
Sigma - Fina
op 1u18'11"
62
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
op 1u19'09"
63
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural - Orbea
op 1u19'15"
64
Enrique Alberto Aja Cagigas
Teka
op 1u19'52"
65
Philippe Leleu
Toshiba
op 1u21'51"
66
Marc Madiot
Toshiba
op 1u22'34"
67
Christophe Lavainne
Systeme U
z.t
68
Tony Rominger
Chateau d'Ax - Salotti
op 1u23'41"
69
Ron Kiefel
7-Eleven - Hoonved
op 1u23'58"
70
Roland Le Clerc
Caja Rural - Orbea
op 1u25'17"
71
Martial Gayant
Toshiba
op 1u25'30"
72
Jacques Decrion
Systeme U
op 1u26'44"
73
Marco Antonio Leon Castro
Cafe de Colombia
op 1u26'58"
74
Eric Van Lancker
Panasonic - Isostar
op 1u28'37"
75
Vicente Belda Vicedo
Kelme - Iberia
op 1u29'29"
76
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
op 1u30'36"
77
Bruno Leali
Carrera - Vagabond
op 1u30'50"
78
Patrice Esnault
R.M.O.
op 1u30'59"
79
Alessandro Pozzi (1)
Chateau d'Ax - Salotti
op 1u32'19"
80
Dirk De Wolf
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 1u33'25"
81
Frédéric Brun (1)
Z - Peugeot
op 1u33'32"
82
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds - Reynolon - Pinarello
op 1u34'00"
83
Raimund Dietzen
Teka
op 1u34'25"
84
Adrie van der Poel
PDM-Ultima-Concorde
op 1u34'43"
85
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond
op 1u35'02"
86
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
op 1u36'03"
87
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
op 1u36'16"
88
Michel Bibollet
R.M.O.
op 1u38'14"
89
Ludo Peeters
Superconfex - Yoko
op 1u42'47"
90
Malcolm Elliott
Fagor - MBK
op 1u44'27"
91
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
op 1u44'47"
92
Acacio Da Silva
Kas - Canal 10
op 1u45'26"
93
Dominique Garde
Systeme U
op 1u46'44"
94
Régis Clère
Teka
op 1u47'13"
95
Hennie Kuiper
Sigma - Fina
op 1u49'37"
96
Jan Wijnants
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 1u49'56"
97
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Teka
op 1u50'13"
98
Thierry Marie
Systeme U
op 1u51'11"
99
Soren Lilholt
Sigma - Fina
op 1u51'58"
100
Dante Rezze
R.M.O.
op 1u53'03"
101
Stefan Morjean
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 1u54'56"
102
Fons De Wolf
ADR- Anti-M - Enerday
op 1u55'56"
103
Etienne De Wilde
Sigma - Fina
op 1u57'17"
104
Roque de la Cruz Martinez
Caja Rural - Orbea
op 1u57'52"
105
Davis Phinney
7-Eleven - Hoonved
op 1u58'08"
106
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond
op 1u59'07"
107
Vicente Juan Ridaura Sebastian
Caja Rural - Orbea
op 2u01'31"
108
Frederic Garnier
Toshiba
op 2u02'52"
109
Marco Bergamo
Carrera - Vagabond
op 2u05'43"
110
Andreas Kappes
Toshiba
op 2u06'02"
111
José Salvador Sanchis Torme
Caja Rural - Orbea
op 2u07'00"
112
Inaki Gaston Crespo
Kelme - Iberia
op 2u07'49"
113
Jens Veggerby
7-Eleven - Hoonved
op 2u09'27"
114
Javier Murguialday Chasco
BH
op 2u09'32"
115
Eddy Planckaert
ADR- Anti-M - Enerday
op 2u09'34"
116
Angel Camarillo Llorens
Teka
op 2u10'29"
117
Celestino Prieto Rodriguez
Kas - Canal 10
op 2u11'16"
118
Herminio Diaz Zabala
Reynolds - Reynolon - Pinarello
op 2u11'42"
119
Jacques Hanegraaf
Toshiba
op 2u12'11"
120
Joël Pelier
Systeme U
op 2u13'28"
121
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
op 2u13'55"
122
Jelle Nijdam
Superconfex - Yoko
op 2u15'59"
123
Regis Simon
R.M.O.
op 2u18'18"
124
Frank Hoste
ADR- Anti-M - Enerday
op 2u18'50"
125
Alfred Achermann
Kas - Canal 10
op 2u19'26"
126
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
op 2u19'43"
127
Twan Poels
Superconfex - Yoko
op 2u20'02"
128
Manuel Jorge Dominguez Diaz
BH
op 2u20'59"
129
Philippe Casado
Z - Peugeot
op 2u21'31"
130
Johan Lammerts
Toshiba
op 2u23'17"
131
René Martens
ADR- Anti-M - Enerday
op 2u24'52"
132
Gerrit Solleveld
Superconfex - Yoko
op 2u26'56"
133
Michel Vermote
R.M.O.
op 2u27'00"
134
Juan Martinez Oliver
Kelme - Iberia
op 2u27'44"
135
Andy Bishop
PDM-Ultima-Concorde
op 2u29'00"
136
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
op 2u29'37"
137
Rik Van Slycke
Sigma - Fina
op 2u33'03"
138
Jean-Paul van Poppel
Superconfex - Yoko
op 2u35'09"
139
Milan Jurco
Chateau d'Ax - Salotti
op 2u35'45"
140
Hartmut Bölts
R.M.O.
op 2u36'26"
141
Walter Magnago
Carrera - Vagabond
op 2u37'52"
142
Stefano Zanatta
Chateau d'Ax - Salotti
op 2u38'23"
143
Nico Verhoeven
Superconfex - Yoko
op 2u42'20"
144
Roger Nathan Dahlberg
7-Eleven - Hoonved
op 2u42'46"
145
Gert Jakobs
Superconfex - Yoko
op 2u45'28"
146
Marco Giuseppe Tabai
Carrera - Vagabond
op 2u46'16"
147
Mathieu Hermans
Caja Rural - Orbea
op 2u48'53"
148
Jean-Pierre Heynderickx
Sigma - Fina
op 2u54'07"
149
Dirk Demol
ADR- Anti-M - Enerday
op 2u55'18"
150
John Talen
Panasonic - Isostar
op 3u05'02"
151
Dirk Wayenberg
ADR- Anti-M - Enerday
op 3u28'41"
Martin Alonso Ramirez Ramirez
Cafe de Colombia
DNS
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
DNF
Pablo Omar Hernandez Riano
Reynolds - Reynolon - Pinarello
DNF
Gilles Mas
R.M.O.
DNF
Bernard Richard
Fagor - MBK
DNF
Gilles Sanders
Kas - Canal 10
DNF
Jeff Pierce
7-Eleven - Hoonved
DNQ
Robert Millar
Fagor - MBK
DNF
Johan Museeuw
ADR- Anti-M - Enerday
DNF
Patrick Onnockx
ADR- Anti-M - Enerday
DNF
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
DNF
Roy Knickman
7-Eleven - Hoonved
DNQ
Martin Earley
Kas - Canal 10
DNF
Yvon Madiot
Toshiba
DNF
Angel Arroyo Lanchas
Reynolds - Reynolon - Pinarello
DNF
Jean-François Bernard
Toshiba
DNF
Rene Beuker
Caja Rural - Orbea
DNF
Charly Mottet
Systeme U
DNF
Erwin Nijboer
Caja Rural - Orbea
DNF
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
DNF
Roberto Amadio
Chateau d'Ax - Salotti
DNQ
Carlos Hernandez Bailo
Teka
DNQ
Atle Kvalsvoll
Z - Peugeot
DNQ
Guido Winterberg
Weinmann- La Suisse
DNQ
Bruno Bruyère
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
DNS
Alfonso Gutierrez Gutierrez
Teka
DNS
Ludwig Wijnants
Sigma - Fina
DNS
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
DNF
Stefano Giuliani
Chateau d'Ax - Salotti
DNF
Pedro Munoz Machin Rodriguez
Fagor - MBK
DNF
José Recio Ariza
Kelme - Iberia
DNF
Eddy Schepers
Fagor - MBK
DNF
Eric Vanderaerden
Panasonic - Isostar
DNF
Roger Ilegems
Sigma - Fina
DNQ
Willem Wijnant
Sigma - Fina
DNQ
Guido Van Calster
Kas - Canal 10
DNF
Wiebren Veenstra
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
DNQ
Teun van Vliet
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
DNS
Ricardo Martinez Matei
Kelme - Iberia
DNF
Gerrie Knetemann
PDM-Ultima-Concorde
DNF
Jaime Vilamajo Ipiens
Kelme - Iberia
DNF
Antonio Coll Pontanilla
Kelme - Iberia
DNF
Henry Cardenas Orduz
Cafe de Colombia
DNF
Pascal Richard
Weinmann- La Suisse
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares