En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
Stage 23
10/07
Saint-Girons
Blagnac
111 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Pascal Poisson
Renault - Elf
2u39'46"
2
Eric Vanderaerden
Panasonic
z.t
3
Leo van Vliet
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
4
Bernard Vallet
La Vie Claire - Terraillon
z.t
5
Frank Hoste
Europ Decor - Boule d Or
z.t
6
Jean-Louis Gauthier
Coop - Hoonved
op 8"
7
Frédéric Brun (1)
Peugeot - Shell - Michelin
op 12"
8
Guy Nulens
Panasonic
op 14"
9
Henri Manders
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
op 56"
10
Kim Andersen
Coop - Hoonved
op 57"
11
Jerome Simon
La Redoute
z.t
12
Jean-Philippe Vandenbrande
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
13
Laurent Fignon
Renault - Elf
z.t
14
Jean-Francois Rault
La Vie Claire - Terraillon
z.t
15
Jose Luis Laguia Martinez
Reynolds
z.t
16
Christian Seznec
Systeme U
z.t
17
Luc Govaerts
Europ Decor - Boule d Or
z.t
18
Sean Kelly
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
19
Ad Wijnands
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
20
Carlo Tonon
Carrera - Inoxpran
z.t
21
Paul Sherwen
La Redoute
z.t
22
Francis Castaing
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
23
Rudy d'Haenens
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
24
René Martens
Teka
z.t
25
Pierre Le Bigaut
Coop - Hoonved
z.t
26
Phil Anderson
Panasonic
z.t
27
Guy Gallopin
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
28
Pascal Simon
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
29
Allan Peiper
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
30
Patrick Bonnet
Systeme U
z.t
31
Jacques Hanegraaf
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
32
Claude Criquielion
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
33
Marc Madiot
Renault - Elf
z.t
34
Greg LeMond
Renault - Elf
z.t
35
Peter WInnen
Panasonic
z.t
36
Stephen Roche
La Redoute
z.t
37
Jonathan Boyer
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
38
Bernard Hinault
La Vie Claire - Terraillon
z.t
39
Henk Lubberding
Panasonic
z.t
40
Pedro Delgado Robledo
Reynolds
z.t
41
Charly Berard
La Vie Claire - Terraillon
z.t
42
Luis Alberto Herrera Herrera
Colombia - Varta
z.t
43
Robert Alban
La Redoute
z.t
44
Roberto Visentini
Carrera - Inoxpran
z.t
45
Angel Arroyo Lanchas
Reynolds
z.t
46
Maurice Le Guilloux
La Vie Claire - Terraillon
z.t
47
Marc Durant
Systeme U
z.t
48
Frederic Vichot
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
49
Vincent Barteau
Renault - Elf
z.t
50
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Colombia - Varta
z.t
51
Eric Caritoux
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
52
Patrick Clerc
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
53
Graham Jones
Systeme U
z.t
54
Beat Breu
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
55
Gerard Veldscholten
Panasonic
z.t
56
Jean-Francois Chaurin
Coop - Hoonved
z.t
57
Gilles Mas
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
58
Marc Dierickx
Europ Decor - Boule d Or
z.t
59
Niki Rüttimann
La Vie Claire - Terraillon
op 1'10"
60
Ludo De Keulenaer
Panasonic
z.t
61
Celestino Prieto Rodriguez
Reynolds
z.t
62
Dominique Arnaud
La Vie Claire - Terraillon
z.t
63
Herman Loayza Martinez
Colombia - Varta
z.t
64
Pedro Munoz Machin Rodriguez
Teka
z.t
65
Michel Laurent
Coop - Hoonved
z.t
66
Rudy Rogiers
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
67
Antonio Ferretti
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
68
Marco Antonio Martins Chagas
Sporting Raposeira
z.t
69
Alain Dithurbide
Sporting Raposeira
z.t
70
Robert Millar
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
71
Hendrik Devos
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
72
Bernard Bourreau
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
73
Jean-René Bernaudeau
Systeme U
z.t
74
Carlos Alberto Silva Marta
Sporting Raposeira
z.t
75
Bruno Leali
Carrera - Inoxpran
z.t
76
Dominique Garde
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
77
Pascal Jules
Renault - Elf
z.t
78
Carlos Hernandez Bailo
Reynolds
z.t
79
Ludo Peeters
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
80
Alain Vigneron
La Vie Claire - Terraillon
z.t
81
Antonio Coll Pontanilla
Teka
z.t
82
Enrique Alberto Aja Cagigas
Reynolds
z.t
83
Gerrie Knetemann
Europ Decor - Boule d Or
z.t
84
Patrick Moerlen
Skil - Reydel - SEM - Mavic
z.t
85
Hubert Linard
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
86
Rafael Antonio Acevedo Porras
Colombia - Varta
op 1'18"
87
Jose Antonio Agudelo Gomez
Colombia - Varta
z.t
88
Pierre-Henri Mentheour
Renault - Elf
z.t
89
Bernard Gavillet
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
90
Adrie van Houwelingen
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
91
Luciano Loro
Carrera - Inoxpran
z.t
92
Urs Zimmermann
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
93
Jacques Bossis
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
94
Regis Simon
La Redoute
z.t
95
Claude Moreau
Coop - Hoonved
z.t
96
Federico Echave Musatadi
Teka
z.t
97
Bernardo Alfonsel Lopez
Teka
z.t
98
Manuel Ramos Zeferino
Sporting Raposeira
z.t
99
Yvan Frebert
Systeme U
z.t
100
Theo de Rooy
Panasonic
z.t
101
Lucien Didier
Renault - Elf
z.t
102
Alfonso Florez Ortiz
Colombia - Varta
z.t
103
Andre Chappuis
Systeme U
z.t
104
Valerio Lualdi
Carrera - Inoxpran
z.t
105
Michel Charreard
Sporting Raposeira
z.t
106
Jose Francisco Rodriguez Maldonado
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
107
Marc Sergeant
Europ Decor - Boule d Or
z.t
108
Hennie Kuiper
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
109
Joop Zoetemelk
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
110
Simone Fraccaro
Carrera - Inoxpran
z.t
112
Glauco Santoni
Carrera - Inoxpran
z.t
113
Erich Mächler
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
114
Jean-Luc Vandenbroucke
La Redoute
z.t
115
Czeslaw Lang
Carrera - Inoxpran
z.t
116
Sean Yates
Peugeot - Shell - Michelin
z.t
117
Philippe Leleu
La Vie Claire - Terraillon
z.t
118
Julian Gorospe Artabe
Reynolds
z.t
119
Jose Antonio Guimares Viera
Sporting Raposeira
z.t
120
Ferdi Van den Haute
La Redoute
z.t
121
Anastasio Greciano Greciano
Reynolds
z.t
122
Régis Clère
Coop - Hoonved
z.t
123
Giancarlo Perini
Carrera - Inoxpran
z.t
124
Eduardo Manuel Resende Correia
Sporting Raposeira
z.t
125
Dirk Wayenberg
Europ Decor - Boule d Or
z.t
126
Yvon Madiot
Renault - Elf
z.t
127
Fons De Wolf
Europ Decor - Boule d Or
z.t
128
Dominique Gaigne
Renault - Elf
z.t
129
Gilbert Glaus
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
130
Jaime Vilamajo Ipiens
Reynolds
op 1'34"
131
José Patrocinio Jiménez Bautista
Teka
z.t
132
Raimund Dietzen
Teka
z.t
133
Jesus Hernandez Ubeda
Reynolds
z.t
134
Pablo Emilio Wilches Tumbia
Splendor - Marc - Mondial Moquette
z.t
135
Noël Dejonckheere
Teka
z.t
136
Jean-Marie Grezet
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 1'57"
137
Modesto Urrutibeazcoa Valencia
Teka
op 2'05"
138
Paulo José Dos Santos Ferreira
Sporting Raposeira
op 5'57"
139
Martin Alonso Ramirez Ramirez
Systeme U
z.t
140
Jean-Luc Garnier
Coop - Hoonved
z.t
141
Christian Levavasseur
La Redoute
z.t
142
Adrie van der Poel
Kwantum Hallen - Decosol -Yoko
z.t
143
Alain Bondue
La Redoute
z.t
144
Julius Thalmann
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
145
Marcel Russenberger
Cilo - Aufina - Crans-Montana
z.t
146
Patrice Thevenard
Sporting Raposeira
op 12'04"
147
Israel Corredor Fonseca
Colombia - Varta
op 12'05"
Eddy Planckaert
Panasonic
DNF
Manuel Cardenas Espitia
Colombia - Varta
OTL
Benedito Ferreira
Sporting Raposeira
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares