En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
30/07
Guingamp
Rostrenen
171 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
13u15'13"
2
Connor Swift
Madison Genesis
z.t
3
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
op 2"
4
Nicolas Prodhomme
op 7"
5
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
op 2'25"
6
Alistair Slater
JLT Condor
op 2'43"
7
Clément Champoussin
op 2'45"
8
Simon Guglielmi
z.t
9
James Oram
One Pro Cycling
z.t
10
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
op 2'48"
11
Damian Lüscher
op 2'51"
12
Lars Van den Berg
Metec - TKH P/B Mantel
op 2'53"
13
Simon Verger
op 3'03"
14
Jimmy Raibaud
z.t
15
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
op 3'05"
16
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
17
Stuart Balfour
z.t
18
Clément Saint Martin
z.t
19
Clément Davy
op 3'08"
20
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
op 3'11"
21
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
22
Alan Riou
op 3'13"
23
Antoine Raugel
op 3'16"
24
Fabian Paumann
op 3'18"
25
Michael Cools
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
26
Julian Lino
op 3'31"
27
Matthew Holmes
Madison Genesis
op 3'47"
28
Emils Liepins
One Pro Cycling
op 3'52"
29
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
30
Gaëtan Lemoine
op 3'57"
31
Maxime Urruty
op 3'58"
32
Jasper de Laat
Metec - TKH P/B Mantel
op 4'56"
33
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
op 4'58"
34
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
op 5'25"
35
Stef Krul
Metec - TKH P/B Mantel
op 7'05"
36
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
op 10'32"
37
Raphael Krähemann
op 11'12"
38
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
op 13'36"
39
Richard Handley
Madison Genesis
op 14'00"
40
Joeri Stallaert
Team Vorarlberg - Santic
op 14'12"
41
Robert Scott
Team Wiggins
op 14'32"
42
Tijl Pauwels
Marlux - Bingoal
op 15'00"
43
Thomas Moses
JLT Condor
op 17'40"
44
Thomas Joseph
Marlux - Bingoal
op 18'00"
45
Szymon Tracz
One Pro Cycling
op 18'06"
46
Dillon Corkery
op 18'07"
47
Edward Walsh
T.Palm Pole Continental Wallon
op 18'13"
48
Pete Williams
One Pro Cycling
z.t
49
Jeremy Montauban
op 18'21"
50
Ian Bibby
JLT Condor
op 18'47"
51
Aurélien Daniel
op 19'19"
52
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
op 20'07"
53
Ewen Henrio
op 20'52"
54
Jarno Gmelich
Metec - TKH P/B Mantel
op 22'48"
55
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
op 23'12"
56
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
op 23'17"
57
Dylan Kerfoot-Robson
Team Wiggins
op 24'16"
58
Thomas Stewart
JLT Condor
op 24'19"
59
Vadim Deslandes
op 25'34"
60
Maximilien Picoux
op 25'41"
61
Eli Iserbyt
Marlux - Bingoal
op 26'21"
62
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
op 29'35"
63
George Pym
Madison Genesis
op 29'57"
64
Sebastian Berwick
op 30'28"
65
Christopher Latham
One Pro Cycling
op 31'39"
66
Dylan Bouwmans
Metec - TKH P/B Mantel
z.t
67
Campbell Stewart
Team Wiggins
op 32'01"
68
Dennis van der Horst
Metec - TKH P/B Mantel
op 34'52"
69
Luke Smith
op 35'58"
70
Rudy Fiefvez
op 37'46"
Giacomo Ballabio
DNF
Stefan Bennett
DNF
Maxime Cam
DNF
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
DNF
Karol Domagalski
One Pro Cycling
DNF
Florian Dufour
DNF
William Elliott
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Stylianos Farantakis
DNF
Quentin Fournier
DNF
Camille Guerin
DNF
Thibault Guernalec
DNF
Frédéric Guillemot
DNF
Owen James
DNF
Taruia Frantz Krainer
DNF
Bastian Kuratli
DNF
Florentin Lecamus
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
DNF
Nicolas Malle
DNF
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
DNF
Jonathan McEvoy
Madison Genesis
DNF
Gijs Meijer
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Emmanuel Morin
DNF
Théo Nicolas
DNF
Nicolas Primas
DNF
Scott Quincey
DNF
Robert Retschke
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Matthias Reutimann
DNF
Erick Rowsell
Madison Genesis
DNF
Joris Vincent
DNF
David Riviere
DNS
Enzo Bernard
DNF
Jérémy Bescond
DNF
Jamie Blanchfield
DNF
Alan Boileau
DNF
Maxence Bonjean
DNF
Edmund Bradbury
JLT Condor
DNF
Lewis Bulley
DNF
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins
DNF
Thomas Denis
DNF
Valentin Deverchere
DNF
Alexis Diligeart
DNF
Thibault Ferasse
DNF
Julien Guay
DNF
Quentin Guex
DNF
Benoît Guinchard
DNF
Bruno Hattier
DNF
Tony Hurel
DNF
Louis Lapierre
DNF
Adrien Legros
DNF
Aurélien Lionnet
DNF
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Axel Mariault
DNF
Théo Menant
DNF
Jonathan Mould
JLT Condor
DNF
Anthony Rappo
DNF
Fabien Schmidt
DNF
Arthur Troy
DNF
Dieter Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
DNF
Michael Vanthourenhout
Marlux - Bingoal
DNF
Romain Campistrous
OTL
Eamon Lucas Franck
Delta Cycling Rotterdam
OTL
Maxime Gossard
OTL
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
OTL
Darnell Moore
OTL
Corentin Navarro
Team Wiggins
OTL
Alex Vogel
OTL
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
OTL
Léo Danes
DNF
Arno Debeir
Callant Verzekeringen - Doltcini
DNF
Stéphen Guével
DNF
Yann Guyot
DNF
Patrick Jäger
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Ross Lamb
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Florian Rapiteau
DNF
Fabien Rondeau
DNF
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Rémy Gras
DNF
Martin Meiler
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Ryan Reilly
DNF
Oliver Robinson
Team Wiggins
DNF
Adam Stenson
DNF
Richard Weinzheimer
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Risto Raid
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares