En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
31/07
Guingamp
Rostrenen
151.7 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Rasmus Guldhammer
Team Veloconcept
3u38'44"
2
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
z.t
3
Rasmus Christian Quaade
Team Giant - Castelli
op 3"
4
James Oram
One Pro Cycling
z.t
5
August Jensen
Team Coop
z.t
6
Niklas Eg
Team Veloconcept
op 10"
7
Connor Swift
Madison Genesis
op 14"
8
Chris Anker Sörensen
Riwal Platform Cycling Team
op 19"
9
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
op 1'21"
10
Karol Domagalski
One Pro Cycling
op 1'40"
11
Yoann Paillot
z.t
12
Michael Cools
Tarteletto - Isorex
op 1'46"
13
Alexis Guerin
z.t
14
Jimmy Janssens
Cibel-Cebon
op 1'49"
15
Adrien Guillonnet
op 1'56"
16
Jarno Gmelich
Metec - TKH p/b Mantel
op 2'03"
17
Matthew Holmes
Madison Genesis
op 2'07"
18
Stefan Bennett
op 2'16"
19
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
op 2'20"
20
Stéphen Guével
op 3'17"
21
Thomas Baylis
One Pro Cycling
op 3'44"
22
Mickael Guichard
z.t
23
Maxime Renault
z.t
24
Flavien Maurelet
z.t
25
Patrick Clausen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
26
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Platform Cycling Team
op 3'48"
27
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Veloconcept
z.t
28
Maximilien Picoux
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
29
Arvid de Kleijn
Baby - Dump Cycling Team
z.t
30
Dennis Bakker
Delta Cycling Rotterdam
z.t
31
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
32
Kim Magnusson
Team Tre Berg - Postnord
op 3'51"
33
Jasper de Laat
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
34
Camille Guerin
z.t
35
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
36
Hampus Anderberg
Copenhagen Pro Cycling
z.t
37
Anthony Jullien
z.t
38
Marco Doets
Baby - Dump Cycling Team
z.t
39
Joeri Stallaert
Cibel-Cebon
z.t
40
Alexander Wetterhall
Team Tre Berg - Postnord
z.t
41
Hayden McCormick
One Pro Cycling
z.t
42
Jean-Simon Carre
op 3'57"
43
Stylianos Farantakis
op 3'59"
44
Jonathan McEvoy
Madison Genesis
z.t
45
Alexis Diligeart
z.t
46
Jasper Ockeloen
Monkey Town Continental Team
z.t
47
Sjoerd Kouwenhoven
Metec - TKH p/b Mantel
op 4'05"
48
Kevin De Jonghe
Cibel-Cebon
op 4'06"
49
Casper Von Folsach
Team Giant - Castelli
op 4'17"
50
Stef Krul
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
51
Michael Reihs
Team Veloconcept
op 4'28"
52
Pete Williams
One Pro Cycling
z.t
53
Krister Hagen
Team Coop
z.t
54
Mark Sehested Pedersen
Team Veloconcept
op 4'41"
55
Troels Ronning Vinther
Riwal Platform Cycling Team
z.t
56
Aurélien Daniel
op 10'19"
57
Woong-Gyeom Kim
Geumsan Insam Cello
z.t
58
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
59
Folkert Oostra
Baby - Dump Cycling Team
op 10'25"
60
Ike Groen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
61
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant - Castelli
op 10'40"
62
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
63
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
op 12'23"
64
Julien Jégou
z.t
65
Antoine Didier
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
66
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
z.t
67
Thomas Stewart
One Pro Cycling
op 12'29"
68
Richard Larsen
Team Tre Berg - Postnord
z.t
69
Yannick Detant
Monkey Town Continental Team
z.t
70
Erik Sandersson
Team Tre Berg - Postnord
z.t
71
Brecht Ruyters
Cibel-Cebon
z.t
72
Matthieu Boulo
z.t
73
Isac Lundgren
Team Tre Berg - Postnord
z.t
74
Jan-Willem van Schip
Delta Cycling Rotterdam
z.t
75
Jasper Hamelink
Metec - TKH p/b Mantel
z.t
76
Ole Andre Austevoll
Team Coop
z.t
77
Aurélien Moulin
op 12'33"
78
Fabien Lebreton
z.t
79
Valentin Bricaud
z.t
80
Risto Raid
op 12'58"
81
Nikolaj Henning
op 21'00"
82
Mikkel Skjellerup
op 26'01"
Alexandre Blain
Madison Genesis
DNF
Clément Bomme
DNF
Dennis Coenen
Cibel-Cebon
DNF
Merlijn Decoster
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Vadim Deslandes
DNF
Maxime Dransart
DNF
Guillaume Gaboriaud
DNF
Guillaume Gauthier
DNF
Quentin Grolleau
DNF
Julien Guay
DNF
Richard Handley
Madison Genesis
DNF
Gustav Höög
Team Coop
DNF
Niklas Larsen
Team Veloconcept
DNF
Benjamin Lemontagner
DNF
Jim Lindenburg
Metec - TKH p/b Mantel
DNF
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
DNF
Clement Mary
DNF
Robin Meyer
DNF
Benjamin Pascual
DNF
Mathieu Pellegrin
DNF
Hugo Pigeon
DNF
Frederik Rodenberg Madsen
Team Giant - Castelli
DNF
Erick Rowsell
Madison Genesis
DNF
Melvin Rulliere
DNF
Rens Tulner
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Michael Vink
DNF
Gosse van der Meer
Tarteletto - Isorex
DNF
Clément Saint Martin
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares