En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Romanian Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
04/06
Vaslui
Botosani
km
Result
Standings
1
Andriy Kulyk
2u36'28"
2
Maksym Vasilyev
ISD - Lampre Continental
z.t
3
Oleksandr Martynenko
ISD - Lampre Continental
z.t
4
Eduard-Michael Grosu
z.t
5
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
z.t
6
Aleksandar Aleksiev
z.t
7
Matija Kvasina
Loborika Favorit Team
z.t
8
Evgeni Gerganov
Tusnad Cycling Team
z.t
9
Oleksandr Golovash
z.t
10
Andrei Nechita
z.t
11
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
z.t
12
Alexandru Niculae Ciocan
z.t
13
Artem Tesler
z.t
14
Spas Gyurov
z.t
15
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
z.t
16
Manuel Fedele
z.t
17
Stanislav Zaraliev
z.t
18
Stefan Gaebel
z.t
19
Bogdan-Adrian Coman
z.t
20
Peter Simon
z.t
21
Johannes Heider
z.t
22
Martin Grashev
z.t
23
Pavlin Balinsky
z.t
24
Heinrich Berger
z.t
25
Zoltan Sipos
z.t
26
Valentin Plesea
z.t
27
Denys Karnulin
ISD - Lampre Continental
z.t
28
Radostin Yordanov
z.t
29
Adam Kozusnik
z.t
30
Enrico Franzoi
z.t
31
Yuriy Leontenko
op 24"
32
Nicolae Tintea
op 25"
33
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
z.t
34
Maxim Rusnac
op 0"
35
Christian Grazian
op 41"
36
George Stancu
op 56"
37
Petr Hudecek
z.t
38
Anatoliy Pakhtusov
ISD - Lampre Continental
op 0"
39
Riccardo Bolzan
op 1'08"
40
Florin-Gabriel Saveliu
op 1'19"
41
Istvan Molnar
op 1'25"
42
Nicolae Tanovitchii
z.t
43
Dmytro Volovod
ISD - Lampre Continental
z.t
44
Philip Schulz
z.t
45
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
z.t
46
Alexandru Catavei
op 1'42"
47
Fabian Pohl
z.t
48
Dmytro Popov
z.t
49
Andrii Bratashchuk
z.t
50
George Wolters
z.t
51
Michael Rinke
z.t
52
Alexander Tiedke
z.t
53
Vladyslav Bakumenko
ISD - Lampre Continental
z.t
54
Ondrej Fierla
op 1'48"
55
Iulian Braicov
op 2'11"
56
Vasileios Simantirakis
SP Tableware Cycling Team
op 2'57"
57
Dimitrios Polydoropoulos
SP Tableware Cycling Team
z.t
58
Daniele Cazzola
op 2'59"
59
Marco Fusaz
z.t
60
Mattia Rossi
z.t
61
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
op 3'04"
62
Sergiu Cioban
Tusnad Cycling Team
op 0"
63
Lukas Matula
op 5'22"
64
Jaroslav Marek
op 5'26"
65
Krisztián Lovassy
Tusnad Cycling Team
z.t
66
Bernard Bendeguz
op 5'30"
67
Marton Solymosi
z.t
68
Valentin Stoenchev
z.t
69
Stanimir Cholakov
op 13'43"
70
Minko Hinkov
z.t
71
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
op 18'26"
72
Istvan Terebesi
z.t
Mihail Gac
DNF
Mate Radonics
DNF
Andrei Serbanescu
DNF
Jirí Toman
DNF
Andrei Vrabii
DNF
Adams Wederits
DNF
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares