En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour des Fjords
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
31/05
Hinna Park
Stavanger
186 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Edvald Boasson-Hagen
MTN - Qhubeka
4u04'18"
2
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Marco Haller
Katusha
z.t
4
Sven Erik Bystrøm
Katusha
op 6"
5
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
op 15"
6
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
7
Mads Pedersen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
8
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
9
Daniel Hoelgaard
Team Joker
z.t
10
Rasmus Guldhammer
Cult Energy Pro Cycling
z.t
11
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
12
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
13
Pawel Franczak
Activejet Team
z.t
14
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
z.t
16
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Alexander Wetterhall
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
18
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
19
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
20
Jacopo Guarnieri
Katusha
z.t
21
Pawel Bernas
Activejet Team
z.t
22
Fredrik Strand Galta
Team Coop-Oster Hus
z.t
23
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
24
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop-Oster Hus
z.t
25
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
z.t
26
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
27
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
28
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
30
Michael Olsson
Team Trefor - Blue Water
z.t
31
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
32
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
z.t
33
Juraj Sagan
Tinkoff - Saxo
z.t
34
Carl Fredrik Hagen
Team Sparebanken Sor
z.t
35
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
36
August Jensen
Team Coop-Oster Hus
z.t
37
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Jesús Ezquerra Muela
Activejet Team
z.t
39
Erick Rowsell
Madison Genesis
z.t
40
Francis De Greef
Wanty - Groupe Gobert
z.t
41
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
42
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
43
Asbjørn Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
z.t
44
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
46
Michal Podlaski
Activejet Team
op 24"
47
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
op 37"
48
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
op 47"
49
André Looij
Roompot Oranje Peloton
op 1'35"
50
Petter Theodorsen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
51
Etienne van Empel
Roompot Oranje Peloton
op 1'40"
52
Ole Andre Austevoll
Team Fixit.no
op 1'54"
53
Sebastian Balck
Team Tre Berg-Bianchi
op 1'55"
54
Antwan Tolhoek
Rabobank Development Team
z.t
55
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
56
James McLaughlin
Madison Genesis
z.t
57
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 2'15"
58
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 2'21"
59
Wouter Mol
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 2'30"
60
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
op 3'17"
61
Torstein Stokkenes
Team Fixit.no
z.t
62
Audun Brekke Flotten
Team Ringeriks - Kraft
z.t
63
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
z.t
64
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
op 4'56"
65
Gert Steegmans
Trek Factory Racing
op 6'38"
66
Simon Spilak
Katusha
z.t
67
Jan Marcus Faaglum Karlsson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
68
Matthew Holmes
Madison Genesis
z.t
69
Michael Reihs
Cult Energy Pro Cycling
z.t
70
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
71
Ole Forfang
Team Ringeriks - Kraft
op 7'02"
72
Ike Groen
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
73
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
74
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
z.t
75
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
76
Vegard Robinson Bugge
Team Sparebanken Sor
z.t
77
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
78
Reidar Bohlin Borgersen
Team Joker
op 10'50"
79
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
80
Laurent Didier
Trek Factory Racing
z.t
81
Karel Hnik
Cult Energy Pro Cycling
z.t
82
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
z.t
83
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
84
Adriaan Aas Stien
Team Joker
z.t
85
Filip Eidsheim
Team Fixit.no
z.t
Mitchell Cornelisse
Rabobank Development Team
DNF
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
DNF
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Daniel Holm Foder
Team Trefor - Blue Water
DNF
Kamil Gradek
Activejet Team
DNF
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
DNF
Truls Engen Korsaeth
Team Joker
DNF
Jeroen Meijers
Rabobank Development Team
DNF
Thomas Nybo Riis
Team Trefor - Blue Water
DNF
Torstein Stokkenes
Team Fixit.no
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Taco van der Hoorn
Cyclingteam Join's - De Rijke
DNF
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
DNF
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam Join's - De Rijke
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares