En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Iran
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
22/06
Tabriz
Tabriz
124 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Fabian Schnaidt
Team Vorarlberg
2u43'22"
2
William Clarke
Drapac Cycling
z.t
3
Alois Kankovsky
Team Dukla Praha
z.t
4
Giorgi Nareklishvili
z.t
5
Grischa Janorschke
Team Vorarlberg
z.t
6
Mohammad Seyedghalichi
Ayandeh Continental Team
z.t
7
Hamid Shirisisan
Tabriz Petrochemical Team
z.t
8
Taiji Nishitani
Aisan Racing Team
z.t
9
Yasuharu Nakajima
Aisan Racing Team
z.t
10
Eiichi Hirai
Team Ukyo
z.t
11
Hideto Nakane
Aisan Racing Team
z.t
12
Arvin Moazami Godarzi
Pishgaman Yazd
z.t
13
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
z.t
14
Takeaki Ayabe
Aisan Racing Team
z.t
15
Olamaei Mahdi
z.t
16
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
17
Behrouz Soltani
z.t
18
Yukihiro Doi
Team Ukyo
z.t
19
Ali Ashkbous
Ayandeh Continental Team
z.t
20
Milan Kadlec (1)
Team Dukla Praha
z.t
21
Hamed Pasbankhajeh
Tabriz Shahrdari Ranking
z.t
22
Amir Kolahdozhagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
23
Hossein Askari
z.t
24
Mohsen Rahmani
Ayandeh Continental Team
z.t
25
José Vicente Toribio Alcolea
Team Ukyo
z.t
26
Mehdi Sohrabi
Tabriz Petrochemical Team
z.t
27
Ramin Mehrabani Azar
Pishgaman Yazd
z.t
28
Rahim Emami
Pishgaman Yazd
z.t
29
Amir Zargari
Pishgaman Yazd
z.t
30
Mirsamad Pourseyedigolakhour
Tabriz Petrochemical Team
z.t
31
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
32
Ghader Mizbani Iranagh
Tabriz Petrochemical Team
z.t
33
Oleksandr Kvachuk
Kolss Cycling Team
z.t
34
Tomohiro Hayakawa
Aisan Racing Team
z.t
35
Malcom Rudolph
Drapac Cycling
z.t
36
Bernard Sulzberger
Drapac Cycling
z.t
37
Volodymyr Gomenyuk
z.t
38
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
z.t
39
Mehdi Armoon
Ayandeh Continental Team
op 30"
40
Bartosz Szczepanowski
Experiment 23
z.t
41
Khalil Khorshidi
Tabriz Shahrdari Ranking
z.t
42
Vadim Shaekhov
z.t
43
Elchin Asadov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
44
Ryo Minato
Team Ukyo
z.t
45
Vladislav Galyanov
z.t
46
Jindrich Dlask
Experiment 23
z.t
47
Elvin Naghiyev
z.t
48
Ali Nemati Khiavi
z.t
49
Kamnabi Hossein Jahanbanian
Tabriz Shahrdari Ranking
z.t
50
Ylmaz Habash
z.t
51
Yusup Abrekov
z.t
52
Miroslav Debnar
CK Banska Bystrica
z.t
53
Hossaini Reza
z.t
54
Shun Yamamoto
Team Ukyo
z.t
55
Hamid Beikkhormizi
Pishgaman Yazd
z.t
56
Ruslan Karimov
RTS-Santic Racing Team
z.t
57
Frantisek Sisr
Team Dukla Praha
z.t
58
Vahid Ghaffari
Tabriz Petrochemical Team
z.t
59
Hiratsuka Yoshimitsu
Aisan Racing Team
op 41"
60
Vojtech Hacecky
Team Dukla Praha
op 46"
61
Robbie Hucker
Drapac Cycling
op 49"
62
Benjamin Johnson
Drapac Cycling
z.t
63
Ahmad Badreddin Wais
op 58"
64
Tobias Wauch
Team Vorarlberg
op 2'27"
65
Youssef Srouji
z.t
66
Majid Taghifard
z.t
67
Dennis Wauch
Team Vorarlberg
z.t
68
Jozef Palcak
CK Banska Bystrica
z.t
69
Siros Hashemzadeh
op 3'51"
70
Michal Tomas
Experiment 23
op 4'11"
71
Ivan Víglaský
CK Banska Bystrica
op 9'03"
72
Jakub Vanco
CK Banska Bystrica
op 14'41"
73
Ismayil Ilyasov
op 16'30"
74
Mohamad Esmail Chaichi
Ayandeh Continental Team
op 20'30"
75
Aykhan Iltifatli
z.t
76
Lukáš Batora
CK Banska Bystrica
op 21'30"
2023
2022
2019
2017
2016
2015
2014
2013
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares