En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
14/06
Lacaune-les-Bains
Albi
188.4 km
Result
Standings
1
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
4u15'55"
2
Arnaud Démare
FDJ - BigMat
z.t
3
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Mickael Delage
FDJ - BigMat
z.t
5
Steven Tronet
Auber '93
z.t
6
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
7
Jimmy Casper
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
9
Baptiste Planckaert
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
10
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
11
José Luis Cano
Andalucia
z.t
12
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
13
Armindo Fonseca
Bretagne - Schuller
z.t
14
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
15
Francisco Javier Moreno Allue
Androni Giocattoli
z.t
16
Steven Caethoven
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
17
Florent Barle
Cofidis
z.t
18
Rene Mandri
Endura Racing
z.t
19
Iker Camaño Ortuzar
Endura Racing
z.t
20
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
21
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
22
Thomas Damuseau
Argos-Shimano
z.t
23
Sergei Shilov
Lokosphinx
z.t
24
Dean Windsor
Endura Racing
z.t
25
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
26
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
27
Kevin Van Melsen
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
28
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
29
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
30
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Julien Fouchard
Cofidis
z.t
32
Kenny Elissonde
FDJ - BigMat
z.t
33
Antonio Santoro
Androni Giocattoli
z.t
34
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Alexander Wetterhall
Endura Racing
z.t
36
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
z.t
37
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
38
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia
z.t
39
Jean-Lou Paiani
Saur - Sojasun
z.t
40
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
41
Davy Commeyne
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
42
Gregor Gazvoda
Ag2r - La Mondiale
z.t
43
Mathieu Drujon
Auber '93
z.t
44
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Schuller
z.t
45
Yukihiro Doi
Argos-Shimano
z.t
46
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Gilles Devillers
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
49
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
50
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
51
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
52
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
53
Rafaa Chtioui
Team Europcar
z.t
54
Evgeny Shalunov
Lokosphinx
z.t
55
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
op 16"
56
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
z.t
57
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
58
Anthony Charteau
Team Europcar
op 22"
59
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
60
Alessandro De Marchi
Androni Giocattoli
z.t
61
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
62
Tristan Valentin
Cofidis
z.t
63
Tom Stamsnijder
Argos-Shimano
z.t
64
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
65
Joeri Bueken
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
66
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
67
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
68
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
z.t
69
Jurgen Van Goolen
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
70
Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
z.t
71
Mikhail Antonov
Lokosphinx
z.t
72
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
73
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
z.t
74
David Veilleux
Team Europcar
z.t
75
Bert De Waele
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
76
Thomas Bonnin
Argos-Shimano
z.t
77
Staf Scheirlinckx
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
78
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
79
Robert Partridge
Endura Racing
z.t
80
Tobias Ludvigsson
Argos-Shimano
z.t
81
Javier Chacon Quesada
Andalucia
z.t
82
Yann Huguet
Argos-Shimano
z.t
83
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
84
Flavien Dassonville
Auber '93
z.t
85
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
z.t
86
Romain Zingle
Cofidis
z.t
87
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
88
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
89
Sandy Casar
FDJ - BigMat
z.t
90
Thomas Degand
Accent Jobs - Willems Veranda's
z.t
91
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
z.t
92
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
z.t
93
Dominic Klemme
Argos-Shimano
z.t
94
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
95
Sergey Belykh
Lokosphinx
z.t
96
Rudy Molard
Cofidis
z.t
97
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
98
Alexey Kunshin
Lokosphinx
z.t
99
Damien Monier
Cofidis
z.t
100
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
z.t
101
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
102
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
103
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
104
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
105
Maxim Kozyrev
Lokosphinx
z.t
106
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli
z.t
107
Arnold Jeannesson
FDJ - BigMat
z.t
108
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
op 46"
109
Kevyn Ista
Accent Jobs - Willems Veranda's
op 15"
110
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Euphony
op 22"
111
Koen Barbé
Landbouwkrediet - Euphony
op 2'15"
112
Francis Mourey
FDJ - BigMat
op 2'38"
113
Romain Bacon
Auber '93
z.t
114
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
z.t
115
Gregory Habeaux
Accent Jobs - Willems Veranda's
op 7'31"
116
Russell Downing
Endura Racing
op 10'59"
117
Paul Voss
Endura Racing
z.t
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
DNF
Evert Verbist
Accent Jobs - Willems Veranda's
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares