En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/06
Izaourt
Pau
143 km
Result
Final Classification
1
Vasili Kiryienka
Movistar Team
19u12'36"
2
Davide Rebellin
Miche
op 40"
3
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 43"
4
José Herrada Lopez
Caja Rural
op 50"
5
Sandy Casar
FDJ
z.t
6
Sébastien Joly
Saur - Sojasun
op 51"
7
Thomas Degand
Veranda's Willems - Accent
z.t
8
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
9
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
10
Anthony Charteau
Team Europcar
op 1'01"
11
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
op 1'17"
12
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 2'00"
13
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
op 3'41"
14
Arnold Jeannesson
FDJ
op 4'19"
15
Jurgen Van Goolen
Veranda's Willems - Accent
op 4'37"
16
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
op 6'05"
17
Constantino Zaballa Gutierrez
Miche
op 7'42"
18
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
op 7'45"
19
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
op 7'56"
20
Yoann Bagot
Cofidis
op 8'40"
21
Nicolas Bazin
Big Mat - Auber 93
op 8'47"
22
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
op 8'53"
23
Nicolas Vogondy
Cofidis
op 9'06"
24
Francisco Perez Sanchez
Movistar Team
op 1'14"
25
Anthony Geslin
FDJ
op 11'10"
26
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
op 11'54"
27
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
op 12'54"
28
David Arroyo Duran
Movistar Team
op 13'04"
29
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 13'08"
30
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
op 13'32"
31
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 13'47"
32
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 14'19"
33
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
op 15'16"
34
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
op 16'52"
35
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
op 18'10"
36
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
op 18'47"
37
Romain Zingle
Cofidis
op 18'48"
38
Matthieu Ladagnous
FDJ
op 23'06"
39
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 23'28"
40
Wesley Sulzberger
FDJ
op 25'10"
41
Staf Scheirlinckx
Veranda's Willems - Accent
op 25'38"
42
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
op 25'59"
43
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
op 26'12"
44
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
op 26'16"
45
Arthur Vichot
FDJ
op 26'35"
46
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia Caja Granada
op 26'50"
47
Javier Iriarte
Movistar Team
op 27'34"
48
Gregory Habeaux
Veranda's Willems - Accent
op 28'07"
49
Michele Gaia
Miche
op 29'27"
50
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
op 30'06"
51
Arnaud Labbe
Cofidis
op 31'08"
52
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
53
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
54
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
op 32'36"
55
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
op 32'45"
56
Morris Possoni
Sky Procycling
op 32'51"
57
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 33'02"
58
Jacobus Venter
Veranda's Willems - Accent
op 33'04"
59
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
op 33'06"
60
Nicolas Edet
Cofidis
op 33'41"
61
James Vanlandschoot
Veranda's Willems - Accent
op 34'16"
62
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
63
Evert Verbist
Veranda's Willems - Accent
op 35'01"
64
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
op 35'11"
65
Stefan Schumacher
Miche
op 37'17"
66
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 37'54"
67
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia Caja Granada
op 39'06"
68
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
69
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
op 40'19"
70
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
op 41'46"
71
Mitchell Docker
Skil - Shimano
op 42'44"
72
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 44'49"
73
Yohann Gène
Team Europcar
op 46'32"
74
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
op 47'58"
75
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
op 49'01"
76
Stefan van Dijk
Veranda's Willems - Accent
op 49'15"
77
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
op 49'33"
78
Romain Matheou
Saur - Sojasun
op 49'44"
79
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
op 49'49"
80
Tony Hurel
Team Europcar
op 52'47"
81
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
82
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
op 54'04"
83
Enrique Sanz
Movistar Team
op 54'55"
84
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
op 55'29"
85
Slawomir Kohut
Miche
op 55'40"
86
Sylvain Calzati
Bretagne - Schuller
z.t
87
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
op 58'38"
88
Kevin Reza
Team Europcar
op 59'52"
89
Saïd Haddou
Team Europcar
op 1u00'19"
90
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
op 1u00'38"
91
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
op 1u00'41"
92
Volodymyr Zagorodniy
Miche
op 1u00'55"
Sylvain Georges
Big Mat - Auber 93
DNS
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
DNF
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
DNF
Tony Gallopin
Cofidis
DNF
Pedro Merino Criado
Miche
DNF
Julian Sanchez Pimienta
Caja Rural
DNF
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
DNF
Guillaume Le Floch
Team Europcar
DNF
Pierrick Fédrigo
FDJ
DNS
Han Feng
Skil - Shimano
DNS
William Aranzazu
Miche
DNF
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
DNF
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
DNF
Nicolas Rousseau
Big Mat - Auber 93
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares