En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Aragon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
13/05
Sabiñánigo
Cerler
130 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
3u16'15"
2
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 15"
3
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
z.t
4
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
5
Rein Taaramae
Direct Energie
op 19"
6
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
op 24"
7
Marc Soler
Movistar Team
op 29"
8
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
op 32"
9
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
10
Daniel Whitehouse
op 35"
11
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 36"
12
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
13
German Enrique Chaves Torres
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 39"
14
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 43"
15
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
op 46"
16
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
op 1'09"
17
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
18
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
19
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
z.t
20
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
21
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
22
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
23
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
24
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
op 1'13"
25
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
op 1'29"
26
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'37"
27
Michel Ries
Polartec Kometa
op 1'42"
28
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
29
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'45"
30
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
31
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 1'49"
32
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
33
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 2'11"
34
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'23"
35
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'31"
36
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
37
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
op 2'54"
38
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
op 3'01"
39
Alexey Vermeulen
Interpro Stradelli Cycling
z.t
40
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 3'13"
41
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 3'22"
42
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 3'31"
43
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
z.t
44
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 3'40"
45
Luis Felipe Laverde Jimenez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
46
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
47
Jokin Etxabe
Interpro Stradelli Cycling
z.t
48
Issak Tesfom Okubamariam
Interpro Stradelli Cycling
op 3'55"
49
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'10"
50
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 4'21"
51
Wilson Estiben Pena Molano
Polartec Kometa
op 4'34"
52
Hector Carretero
Movistar Team
op 4'36"
53
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
op 4'37"
54
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
55
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'45"
56
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
57
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
op 4'50"
58
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 5'10"
59
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
op 5'13"
60
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
op 5'21"
61
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
62
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
63
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
64
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
op 5'37"
65
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 5'42"
66
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
op 6'24"
67
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 6'38"
68
Francisco Mancebo Perez
Inteja Dominican Cycling Team
op 6'45"
69
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
z.t
70
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
71
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 6'55"
72
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
op 6'56"
73
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
op 7'16"
74
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
op 7'18"
75
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
op 7'36"
76
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 9'24"
77
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
78
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
op 9'25"
79
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Liberty Seguros / Carglass
op 9'36"
80
Artem Samolenkov
Lokosphinx
z.t
81
Angelo Tulik
Direct Energie
op 10'29"
82
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
83
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
84
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
op 10'30"
85
Jerome Cousin
Direct Energie
z.t
86
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
z.t
87
Yuma Koishi
Team Ukyo
op 11'20"
88
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 11'50"
89
Habtom Awet
Polartec Kometa
op 12'16"
90
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 12'52"
91
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
92
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
z.t
93
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
94
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
95
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
96
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
z.t
97
Diego Milan Jimenez
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
98
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
99
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
100
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
z.t
102
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
103
Neto Rafael Lourenço
Liberty Seguros / Carglass
op 14'21"
104
André Crispim
Liberty Seguros / Carglass
z.t
105
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
z.t
106
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 14'49"
107
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
z.t
108
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 15'36"
109
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 15'42"
110
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
op 16'22"
111
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 17'05"
112
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
113
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
114
Johan Antonio Colon Buelvas
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
115
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
116
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
117
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
118
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
119
Matteo Moschetti
Polartec Kometa
z.t
120
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
121
Kohei Yokotsuka
op 29'29"
122
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
op 31'15"
123
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 32'16"
124
William Guzman
Inteja Dominican Cycling Team
op 35'33"
Juan José Cueto Montero
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Mikel Elorza Pagaldi
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Liberty Seguros / Carglass
DNF
Kyohei Mizuno
Interpro Stradelli Cycling
DNF
Jesus Alberto Rubio
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Albert Torres Barcelo
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNS
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
DNS
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
DNS
2019
2018
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares