En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Classic de l'Ardèche Rhône Crussol
Result
1
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
5u37'13"
2
Maximilian Schachmann
Quick Step Floors
op 47"
3
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 56"
4
Alexis Vuillermoz
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
David Gaudu
Groupama - FDJ
z.t
6
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
7
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
8
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'09"
10
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
11
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 1'11"
12
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
op 1'18"
13
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
14
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
15
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
17
Dorian Godon
Cofidis
z.t
18
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
19
Simone Andreetta
Bardiani CSF
z.t
20
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
21
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
22
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
23
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
24
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'24"
25
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
26
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'07"
27
Nicolas Edet
Cofidis
op 2'08"
28
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
29
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
z.t
30
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 2'14"
31
Mikkel Froelich Honoré
Team Virtu Cycling
z.t
32
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
33
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
op 3'00"
34
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
op 3'23"
35
Jérémy Maison
Team Fortuneo - Samsic
z.t
36
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
37
Guillaume Bonnafond
Cofidis
op 5'00"
38
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
39
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
op 5'44"
40
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
op 6'38"
41
Ryan Anderson
Rally Cycling
op 8'36"
42
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
43
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
44
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
45
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
z.t
46
Alexys Brunel
z.t
47
Mathieu Burgaudeau
z.t
48
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
49
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
50
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
51
Simon Guglielmi
z.t
52
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
53
Jesper Schultz
Team Virtu Cycling
z.t
54
Audun Brekke Flotten
Team Virtu Cycling
z.t
55
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
56
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
57
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
58
Simone Sterbini
Bardiani CSF
z.t
59
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
60
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
61
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
62
Valentin Ferron
z.t
63
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
64
Enrico Barbin
Bardiani CSF
z.t
65
Pierre Idjouadienne
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
66
Jerome Mainard
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
67
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
68
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
69
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
70
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
71
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
72
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
73
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
74
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
75
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
76
Marlon Gaillard
z.t
77
Gregory Daniel
Trek - Segafredo
z.t
78
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
79
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
80
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
81
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
82
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
z.t
84
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
85
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
86
Arthur Vichot
Groupama - FDJ
z.t
87
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
88
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
89
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
90
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
91
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
92
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
93
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
94
Rein Taaramae
Direct Energie
z.t
95
Evan Huffman
Rally Cycling
z.t
96
Jerome Cousin
Direct Energie
z.t
97
Elie Gesbert
Team Fortuneo - Samsic
op 10'23"
98
Torkil Veyhe
Team Virtu Cycling
op 11'05"
99
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
100
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
101
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
z.t
102
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
op 12'25"
103
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 13'21"
104
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 14'12"
105
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
op 14'32"
106
Victor Lafay
Cofidis
z.t
107
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
op 16'15"
108
Adam De Vos
Rally Cycling
z.t
109
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
110
Emerson Oronte
Rally Cycling
op 20'14"
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
DNF
Nicolas Baldo
St Michel - Auber 93
DNF
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
DNF
Julien Bernard
Trek - Segafredo
DNF
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
DNF
Rob Britton
Rally Cycling
DNF
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Eros Capecchi
Quick Step Floors
DNF
Mark Christian
Aqua Blue Sport
DNF
Nicola Conci
Trek - Segafredo
DNF
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
DNF
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
DNF
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jakob Egholm
Team Virtu Cycling
DNF
Nigel Ellsay
Rally Cycling
DNF
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Romain Hardy
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Alexander Kamp Egested
Team Virtu Cycling
DNF
Asbjørn Kragh Andersen
Team Virtu Cycling
DNF
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
DNF
Davide Martinelli
Quick Step Floors
DNF
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Kyle Murphy
Rally Cycling
DNF
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
DNF
Umberto Orsini
Bardiani CSF
DNF
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Anthony Perez
Cofidis
DNF
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
DNF
Remy Rochas
DNF
Romain Seigle
Groupama - FDJ
DNF
Pieter Serry
Quick Step Floors
DNF
Léo Vincent
Groupama - FDJ
DNF
Luca Wackermann
Bardiani CSF
DNF
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
DNF
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Result
Palmares