En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
16/06
Bellinzona
Bellinzona
123.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
2u41'07"
2
Fernando Gaviria Rendon
Quick Step Floors
z.t
3
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
4
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
5
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
6
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
7
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
8
Sonny Colbrelli
Bahrein - Merida
z.t
9
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
10
Michael Matthews
Team Sunweb
z.t
11
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
12
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
13
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
14
Nathan Haas
Team Katusha Alpecin
z.t
15
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
16
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
17
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
18
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
19
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
20
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
21
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
22
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
23
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
24
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Arthur Vichot
Groupama - FDJ
z.t
26
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
27
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
28
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
29
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
30
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
31
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
32
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
33
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
34
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
35
Simon Spilak
Team Katusha Alpecin
z.t
36
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
37
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
38
Maurits Lammertink
Team Katusha Alpecin
z.t
39
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
41
Hugh Carthy
Team EF Education First - Drapac
z.t
42
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
43
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
45
Diego Rosa
Team Sky
z.t
46
Julien Vermote
Team Dimension Data
z.t
47
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
z.t
48
Damiano Cunego
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
49
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
50
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
51
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Edward Theuns
Team Sunweb
z.t
53
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
54
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Michal Golas
Team Sky
z.t
56
Jesper Hansen
Astana Pro Team
z.t
57
Tom-Jelte Slagter
Team Dimension Data
z.t
58
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
z.t
59
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
60
Stefan Küng
BMC Racing Team
z.t
61
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
62
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
63
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
64
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
65
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
op 23"
66
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
67
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
z.t
68
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
69
Ivan Santaromita
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
70
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
71
Simon Gerrans
BMC Racing Team
z.t
72
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
73
Ian Stannard
Team Sky
z.t
74
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
75
Oscar Gatto
Astana Pro Team
op 28"
76
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
77
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
78
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
79
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
80
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
81
Kristijan Koren
Bahrein - Merida
z.t
82
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
op 39"
83
Koen de Kort
Trek - Segafredo
op 42"
84
Romain Sicard
Direct Energie
op 55"
85
Enrico Gasparotto
Bahrein - Merida
z.t
86
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
87
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
88
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
89
Nikias Arndt
Team Sunweb
z.t
90
Daniel Oss
Bora - HansGrohe
op 1'02"
91
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
92
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
93
Tim Declercq
Quick Step Floors
op 1'04"
94
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
95
Christopher Juul Jensen
Mitchelton - Scott
z.t
96
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
97
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
op 1'15"
98
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
op 1'20"
99
Fabien Grellier
Direct Energie
z.t
100
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
op 1'32"
101
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
102
Magnus Cort Nielsen
Astana Pro Team
op 1'36"
103
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
op 1'40"
104
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
105
Taylor Phinney
Team EF Education First - Drapac
z.t
106
Nick Dougall
Team Dimension Data
op 1'42"
107
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 1'46"
108
Olivier Le Gac
Groupama - FDJ
z.t
109
Michael Gogl
Trek - Segafredo
op 1'57"
110
Grégory Rast
Trek - Segafredo
op 2'33"
111
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 2'45"
112
Alan Marangoni
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 4'52"
113
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
z.t
114
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
z.t
115
Cameron Meyer
Mitchelton - Scott
z.t
116
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
117
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
z.t
118
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
119
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
120
Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
121
Joe Dombrowski
Team EF Education First - Drapac
z.t
122
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
123
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
124
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
z.t
125
Owain Doull
Team Sky
op 4'57"
126
Mark Christian
Aqua Blue Sport
z.t
127
Rein Taaramae
Direct Energie
z.t
128
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
129
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
130
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
z.t
131
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
132
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
133
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
134
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
135
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
136
Nathan Brown
Team EF Education First - Drapac
z.t
137
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
op 9'23"
138
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
139
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
140
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares