En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
11/06
Innertkirchen
Buochs
161 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
FDJ.fr
4u08'23"
2
Matthew Harley Goss
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
4
John Degenkolb
Team Argos - Shimano
z.t
5
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
6
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
7
Peter Sagan
Cannondale
z.t
8
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
9
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
10
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
11
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
13
Cyril Lemoine
Sojasun
z.t
14
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
15
Boy van Poppel
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
16
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
17
Julien Simon
Sojasun
z.t
18
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
19
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
20
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
22
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
23
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
24
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
25
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
26
Tom Dumoulin
Team Argos - Shimano
z.t
27
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
z.t
28
David Millar
Garmin - Sharp
z.t
29
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
30
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
z.t
31
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
z.t
32
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
33
Peter Velits
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
34
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
z.t
35
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
36
Yoann Offredo
FDJ.fr
z.t
37
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
38
Anthony Delaplace
Sojasun
z.t
39
Yannick Talabardon
Sojasun
z.t
40
Jean Marc Marino
Sojasun
z.t
41
Davide Viganò
Lampre - Merida
z.t
42
Sep Vanmarcke
Belkin Pro Cycling Team
z.t
43
Maxime Monfort
Radioshack - Leopard
z.t
44
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
45
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
46
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
47
Daniele Bennati
Team Saxo - Tinkoff
z.t
48
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
49
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
50
Tom Leezer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
51
Simon Geschke
Team Argos - Shimano
z.t
52
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
53
Mathew Hayman
Sky Procycling
z.t
54
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
55
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
56
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
57
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
58
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Matteo Tosatto
Team Saxo - Tinkoff
z.t
60
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
61
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
63
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
64
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
65
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
67
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
68
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
69
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
William Bonnet
FDJ.fr
z.t
71
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
72
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
73
Maxime Mederel
Sojasun
z.t
74
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
75
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
76
Maarten Neyens
Lotto - Belisol Team
z.t
77
Arnold Jeannesson
FDJ.fr
z.t
78
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
79
Hayden Roulston
Radioshack - Leopard
z.t
80
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
81
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
82
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
83
Simon Spilak
Katusha
z.t
84
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
z.t
85
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
z.t
88
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
89
Luis Léon Sanchez Gil
Belkin Pro Cycling Team
z.t
90
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
92
Rémi Pauriol
Sojasun
z.t
93
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
94
Edward King
Cannondale
z.t
95
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
97
Frederik Veuchelen
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
98
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
99
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Wesley Kreder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
101
Andy Schleck
Radioshack - Leopard
z.t
102
Moreno Moser
Cannondale
z.t
103
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
104
Matti Breschel
Team Saxo - Tinkoff
z.t
105
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
106
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
107
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
108
Andrey Kashechkin
Astana Pro Team
z.t
109
Baden Cooke
Orica-GreenEDGE
z.t
110
Jonas Ahlstrand
Team Argos - Shimano
z.t
111
Stefano Agostini
Cannondale
z.t
112
Aliaksandr Kuschynski
Katusha
z.t
113
Bert Grabsch
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
114
Johann Tschopp
IAM Cycling
z.t
115
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
116
Thomas Lövkvist
IAM Cycling
z.t
117
Patrick Gretsch
Team Argos - Shimano
z.t
118
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
119
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
120
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
z.t
121
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
122
Lars Petter Nordhaug
Belkin Pro Cycling Team
z.t
123
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
124
Gabriel Rasch
Sky Procycling
z.t
125
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
126
Jérémy Roy
FDJ.fr
z.t
127
Jonathan Tiernan-Locke
Sky Procycling
z.t
128
Benoît Vaugrenard
FDJ.fr
z.t
129
Gatis Smukulis
Katusha
z.t
130
Stijn Devolder
Radioshack - Leopard
z.t
131
Andreas Klöden
Radioshack - Leopard
z.t
132
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
z.t
133
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
z.t
134
Stefan Denifl
IAM Cycling
z.t
135
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
136
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
137
Michel Koch
Cannondale
z.t
138
Joshua Edmondson
Sky Procycling
z.t
139
Simone Ponzi
Astana Pro Team
z.t
140
Vladimir Karpets
Movistar Team
z.t
141
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
142
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
143
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
144
Brian Bulgac
Lotto - Belisol Team
z.t
145
Luca Wackermann
Lampre - Merida
z.t
146
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
147
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
148
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
149
Brice Feillu
Sojasun
z.t
150
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 43"
151
Kenny Dehaes
Lotto - Belisol Team
op 46"
152
Bernhard Eisel
Sky Procycling
op 51"
153
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
op 1'46"
154
Jens Voigt
Radioshack - Leopard
z.t
155
Stuart O'Grady
Orica-GreenEDGE
op 1'48"
156
Cédric Pineau
FDJ.fr
op 1'56"
157
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
158
Fabian Cancellara
Radioshack - Leopard
z.t
159
Mark Renshaw
Belkin Pro Cycling Team
z.t
160
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
z.t
161
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
op 6'08"
162
Ben Swift
Sky Procycling
op 10'11"
163
Joe Dombrowski
Sky Procycling
z.t
Fabian Wegmann
Garmin - Sharp
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares