En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
14/06
Grindelwald
Huttwil
198.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Thor Hushovd
Garmin - Cervélo
4u46'05"
2
Peter Sagan
Liquigas - Cannondale
z.t
3
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 2"
4
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
5
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
6
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
7
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
8
Zdenek Stybar
Quick Step Cycling Team
z.t
9
Tom Boonen
Quick Step Cycling Team
z.t
10
Daryl Impey
Team Netapp
z.t
11
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
12
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
13
Damiano Cunego
Lampre - ISD
z.t
14
Javier Megias Leal
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
15
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
16
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
17
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Borut Bozic
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
19
Andreas Dietziker
Team Netapp
z.t
20
Luke Roberts
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
21
Levi Leipheimer
Team RadioShack
z.t
22
Jakob Fuglsang
Team Leopard - Trek
z.t
23
Steven Kruijswijk
Rabobank
z.t
24
Juan Mauricio Soler Hernandez
Movistar Team
z.t
25
Maxime Monfort
Team Leopard - Trek
z.t
26
Artem Ovechkin
Katusha Team
z.t
27
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
28
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
29
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
30
Thomas Danielson
Garmin - Cervélo
z.t
31
Linus Gerdemann
Team Leopard - Trek
z.t
32
Manuele Boaro
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
33
Alexander Efimkin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
34
Tejay Van Garderen
Team HTC - Highroad
z.t
35
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
37
Danilo Di Luca
Katusha Team
z.t
38
Fränk Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
39
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
40
George Hincapie
BMC Racing Team
z.t
41
Marcus Burghardt
BMC Racing Team
z.t
42
Ryder Hesjedal
Garmin - Cervélo
z.t
43
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
45
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
46
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
47
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
48
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
49
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
50
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
51
Kevin De Weert
Quick Step Cycling Team
z.t
52
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
53
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
54
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
55
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
56
Alexandr Pliuschin
Katusha Team
z.t
57
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Simone Ponzi
Liquigas - Cannondale
z.t
59
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
60
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
61
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Dries Devenyns
Quick Step Cycling Team
z.t
63
Mads Christensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
64
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
z.t
65
Johann Tschopp
BMC Racing Team
z.t
66
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
z.t
67
Sergey Renev
Astana Pro Team
z.t
68
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
69
Andy Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
70
Rubens Bertogliati
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
71
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
72
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
73
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
74
Simon Clarke
Astana Pro Team
z.t
75
Nick Nuyens
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
76
Pieter Weening
Rabobank
z.t
77
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
z.t
78
Stuart O'Grady
Team Leopard - Trek
op 14"
79
Matthew Harley Goss
Team HTC - Highroad
z.t
80
Valeriy Kobzarenko
Team Type 1 - Sanofi Aventis
op 16"
81
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
82
Michael Albasini
Team HTC - Highroad
op 23"
83
Matti Breschel
Rabobank
op 38"
84
Daniele Righi
Lampre - ISD
op 40"
85
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 44"
86
Gerald Ciolek
Quick Step Cycling Team
op 47"
87
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Jens Voigt
Team Leopard - Trek
op 50"
89
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
op 54"
90
Christian Vandevelde
Garmin - Cervélo
op 1'05"
91
Andreas Klöden
Team RadioShack
z.t
92
Fabian Cancellara
Team Leopard - Trek
z.t
93
Philip Deignan
Team RadioShack
z.t
94
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
95
Martin Velits
Team HTC - Highroad
op 1'23"
96
Kurt-Asle Arvesen
Sky Procycling
op 2'14"
97
Danilo Hondo
Lampre - ISD
z.t
98
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
z.t
99
Baden Cooke
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
100
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Heinrich Haussler
Garmin - Cervélo
z.t
102
Laszlo Bodrogi
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
103
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
104
Alexander Gottfried
Team Netapp
z.t
105
Maarten Wynants
Rabobank
z.t
106
Jeffry Louder
BMC Racing Team
z.t
107
Daniele Callegarin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
108
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
op 3'39"
109
Marcel Sieberg
Omega Pharma - Lotto
z.t
110
André Greipel
Omega Pharma - Lotto
z.t
111
Vicente Reynes Mimo
Omega Pharma - Lotto
z.t
112
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
113
Robert Hunter
Team RadioShack
z.t
114
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
115
David Loosli
Lampre - ISD
z.t
116
Jan Barta
Team Netapp
z.t
117
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
118
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
120
Gert Steegmans
Quick Step Cycling Team
z.t
121
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
z.t
122
Robbie McEwen
Team RadioShack
z.t
123
Scott Stewart
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
124
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
125
Enrico Magazzini
Lampre - ISD
z.t
126
Sylvain Chavanel
Quick Step Cycling Team
op 4'38"
127
Gregory Henderson
Sky Procycling
z.t
128
Bernhard Eisel
Team HTC - Highroad
z.t
129
Peter Velits
Team HTC - Highroad
z.t
130
Daniel Schorn
Team Netapp
z.t
131
Nelson Oliveira
Team RadioShack
z.t
132
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
133
Mirco Lorenzetto
Astana Pro Team
z.t
134
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
135
Daniel Oss
Liquigas - Cannondale
z.t
136
Bert Grabsch
Team HTC - Highroad
z.t
137
Pavel Brutt
Katusha Team
z.t
138
Matteo Bono
Lampre - ISD
z.t
139
Alessandro Bazzana
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
140
Dominik Nerz
Liquigas - Cannondale
z.t
141
Stijn Devolder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
142
Leopold Konig
Team Netapp
z.t
143
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
144
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
145
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 7'23"
146
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
147
Mark Cavendish
Team HTC - Highroad
z.t
148
Mathew Hayman
Sky Procycling
op 8'24"
149
Dario David Cioni
Sky Procycling
z.t
150
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
151
Cesare Benedetti
Team Netapp
z.t
152
Jack Bobridge
Garmin - Cervélo
z.t
153
Olivier Kaisen
Omega Pharma - Lotto
z.t
154
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
op 15'27"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares