En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Slovenie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
17/06
Trebnje
Novo Mesto
21.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Primož Roglič
Team LottoNL - Jumbo
24'46"
2
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
op 27"
3
Josef Cerny
Elkov - Author
op 36"
4
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
op 38"
5
Tom Scully
Team EF Education First - Drapac
op 44"
6
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
op 47"
7
Roger Kluge
Mitchelton - Scott
z.t
8
Alex Dowsett
Team Katusha Alpecin
op 52"
9
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 53"
10
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
op 56"
11
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 1'02"
12
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
13
Chris Hamilton
Team Sunweb
op 1'04"
14
Tadej Pogacar
Ljubljana Gusto Xaurum
op 1'16"
15
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
op 1'17"
16
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Michael Storer
Team Sunweb
op 1'21"
18
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
op 1'22"
19
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'30"
20
János Pelikán
My Bike Stevens
op 1'32"
21
Jan Barta
Elkov - Author
op 1'34"
22
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
op 1'37"
23
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
op 1'38"
24
Jai Hindley
Team Sunweb
op 1'44"
25
Izidor Penko
Ljubljana Gusto Xaurum
op 1'45"
26
Paul Martens
Team LottoNL - Jumbo
op 1'53"
27
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
op 1'54"
28
Amund Groendahl Jansen
Team LottoNL - Jumbo
op 1'56"
29
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 2'00"
30
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
op 2'01"
31
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
op 2'02"
32
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
op 2'04"
33
David Per
Bahrein - Merida
z.t
34
Jakub Otruba
Elkov - Author
z.t
35
Jacobus Venter
Team Dimension Data
op 2'05"
36
Janez Brajkovic
Adria Mobil
op 2'08"
37
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 2'10"
38
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 2'12"
39
Peter Kusztor
My Bike Stevens
op 2'15"
40
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
z.t
41
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
op 2'18"
42
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'19"
43
Mark Cavendish
Team Dimension Data
op 2'20"
44
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
45
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 2'22"
46
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 2'25"
47
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 2'26"
48
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 2'28"
49
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 2'30"
50
Nik Cemazar
z.t
51
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
op 2'32"
52
Simone Consonni
UAE Team Emirates
op 2'34"
53
Robert Kiserlovski
Team Katusha Alpecin
op 2'35"
54
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
55
Mathew Hayman
Mitchelton - Scott
op 2'38"
56
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
57
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
58
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
op 2'42"
59
Dusan Rajovic
Adria Mobil
z.t
60
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
op 2'44"
61
Domen Novak
Bahrein - Merida
op 2'45"
62
Matic Groselj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 2'46"
63
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
z.t
64
Jure Golcer
Adria Mobil
op 2'47"
65
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
op 2'49"
66
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
op 2'51"
67
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
z.t
68
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 2'53"
69
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
op 2'57"
70
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 2'58"
71
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
72
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
op 3'03"
73
Natnael Berhane
Team Dimension Data
op 3'04"
74
Matteo Rabottini
Meridiana Kamen Team
op 3'05"
75
Jaka Primozic
op 3'08"
76
Maximilian Kuen
My Bike Stevens
op 3'09"
77
Alois Kankovsky
Elkov - Author
op 3'14"
78
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'17"
79
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
80
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 3'20"
81
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Xaurum
op 3'21"
82
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 3'22"
83
Ziga Rucigaj
Ljubljana Gusto Xaurum
op 3'23"
84
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
op 3'24"
85
Kristijan Durasek
UAE Team Emirates
z.t
86
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 3'26"
87
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
op 3'27"
88
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
op 3'29"
89
Andi Bajc
My Bike Stevens
op 3'30"
90
Michele Gazzarra
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
91
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 3'31"
92
Jiri Polnický
Elkov - Author
op 3'33"
93
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 3'34"
94
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'38"
95
Johann van Zyl
Team Dimension Data
op 3'39"
96
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
97
Marco Tizza
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'40"
98
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
99
Martin Lavric
z.t
100
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
101
Dario Puccioni
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 3'41"
102
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 3'42"
103
Mark Renshaw
Team Dimension Data
op 3'45"
104
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'49"
105
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
op 3'50"
106
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
op 3'51"
107
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
108
Borut Bozic
Bahrein - Merida
op 3'55"
109
Vojtech Hacecky
Elkov - Author
z.t
110
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'59"
111
Jon Bozic
Adria Mobil
op 4'02"
112
Marko Pavlic
z.t
113
Antonio Di Sante
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 4'06"
114
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 4'07"
115
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 4'11"
116
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
op 4'13"
117
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
118
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 4'17"
119
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
120
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'18"
121
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
op 4'20"
122
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
op 4'21"
123
Matic Veber
z.t
124
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
op 4'25"
125
Ziga Jerman
Ljubljana Gusto Xaurum
op 4'30"
126
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
op 4'31"
127
Luca Colnaghi
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 4'39"
128
Stefan Mastaller
My Bike Stevens
op 4'44"
129
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'49"
130
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
op 4'50"
131
Rok Korosec
My Bike Stevens
op 4'58"
132
Simone Ponzi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 5'00"
133
Josip Rumac
Meridiana Kamen Team
z.t
134
Attilio Viviani
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 5'10"
135
Luka Cotar
op 5'11"
136
Matej Drinovec
op 5'22"
137
Gerd Fidler
My Bike Stevens
op 5'27"
138
Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 5'32"
139
Mateo Frankovic
Meridiana Kamen Team
op 5'49"
140
Emanuel Kiserlovski
Meridiana Kamen Team
op 5'54"
141
Caleb Ewan
Mitchelton - Scott
op 6'03"
142
Benjamin Hill
Ljubljana Gusto Xaurum
op 6'30"
143
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
op 7'17"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares