En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Ses Salines
Result
1
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
3u41'29"
2
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
3
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
4
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
z.t
5
Andrea Pasqualon
Circus - Wanty Gobert
z.t
6
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
7
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
8
Nacer Bouhanni
Team Arkéa - Samsic
z.t
9
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
10
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
11
Giacomo Garavaglia
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
12
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
13
Robin Froidevaux
Akros - Excelsior - Thömus
z.t
14
Paolo Toto
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
15
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
16
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Alfdan De Decker
Circus - Wanty Gobert
z.t
18
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF Faizane'
z.t
19
Federico Burchio
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
20
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
z.t
21
Mathias Alexander E. Larsen
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
22
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
z.t
23
Loic Vliegen
Circus - Wanty Gobert
z.t
24
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
25
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Alex Colman
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
27
Mattia Bevilacqua
Vini Zabù - KTM
z.t
28
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
29
Mauro Schmid
z.t
30
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
31
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
32
Per Christian Münstermann
Team SKS Sauerland NRW
z.t
33
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
34
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
35
Abram Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
36
Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
z.t
37
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Emil Andersson
Memil Pro Cycling
op 11"
39
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
40
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
41
Lukas Baldinger
Team SKS Sauerland NRW
z.t
42
Rasmus Byriel Iversen
Lotto Soudal
z.t
43
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
op 15"
44
Wincent Wallinder
Memil Pro Cycling
z.t
45
Simone Velasco
Gazprom - Rusvelo
z.t
46
Fernando Lopes Gonzalez
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
47
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
48
Juan Fernando Calle Hurtado
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
49
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
50
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
51
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
52
Francesco Zandri
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
53
Alessandro Iacchi
Vini Zabù - KTM
z.t
54
Brian van Goethem
Lotto Soudal
z.t
55
Carl Fredrik Hagen
Lotto Soudal
z.t
56
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
z.t
57
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
60
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
61
Jacob Scott
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
62
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
63
Sander Armée
Lotto Soudal
z.t
64
Raul Colombo
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
65
Jeremy Bellicaud
Circus - Wanty Gobert
z.t
66
Steff Cras
Lotto Soudal
z.t
67
Dario Puccioni
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
68
Théry Schir
Swiss Racing Academy
z.t
69
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
70
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
71
David Galarreta Ugarte
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
72
Lorenzo Fortunato
Vini Zabù - KTM
z.t
73
Franklin Chacon
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
74
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
z.t
75
Nicolas Coppolino
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
76
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
77
Alex Molenaar
Burgos - BH
z.t
78
Robert Scott
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
79
Mads Würtz Schmidt
Israel Start-Up Nation
z.t
80
Francesco Manuel Bongiorno
Vini Zabù - KTM
z.t
81
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
82
Davide Villella
Movistar Team
z.t
83
Matteo Rotondi
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
84
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
z.t
85
Valère Thiébaud
Akros - Excelsior - Thömus
z.t
86
Bram Welten
Team Arkéa - Samsic
z.t
87
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
88
Alex Paton
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
89
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
90
Diego Pablo Sevilla Lopez
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
91
Jérôme Baugnies
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
92
Stefan Bissegger
z.t
93
Nico Selenati
Akros - Excelsior - Thömus
z.t
94
Yurgen Ramirez
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
95
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
op 25"
96
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
z.t
97
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
98
Alessandro Pessot
Bardiani CSF Faizane'
z.t
99
Max Stedman
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
100
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
101
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
102
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
z.t
103
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
104
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
105
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
106
Simone Bevilacqua
Vini Zabù - KTM
z.t
107
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
108
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
109
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
110
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
op 34"
111
Francesco Romano
Bardiani CSF Faizane'
op 36"
112
Julian Braun
Team SKS Sauerland NRW
op 38"
113
Nils Politt
Israel Start-Up Nation
z.t
114
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
115
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
116
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Tom Devriendt
Circus - Wanty Gobert
op 40"
118
Marc Soler
Movistar Team
z.t
119
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
op 44"
120
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 47"
121
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 49"
122
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
123
Carl Ljunggren
Memil Pro Cycling
op 1'01"
124
Gregor Muhlberger
Bora - HansGrohe
z.t
125
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
126
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 1'09"
127
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
128
Jonathan Bogli
Swiss Racing Academy
op 1'17"
129
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
op 1'37"
130
Lars Kulbe
Team SKS Sauerland NRW
op 1'39"
131
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 2'09"
132
Tristan Marguet
op 2'18"
133
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
134
Etienne van Empel
Vini Zabù - KTM
op 2'21"
135
Claudio Imhof
Team Vorarlberg Santic
op 2'32"
136
Remy Mertz
Lotto Soudal
op 3'20"
137
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'27"
138
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'31"
139
Andreas Andersson
Memil Pro Cycling
op 6'57"
140
Willhelm Wallinder
Memil Pro Cycling
z.t
141
José Manuel Gutierrez Revuelta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
142
Diego Lopez Fuentes
Euskaltel - Euskadi
z.t
143
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
op 7'16"
144
Riccardo Verza
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
145
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
146
Jacob Hennessy
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
147
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
148
Ollie Morgan
Memil Pro Cycling
z.t
149
Michiel Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
150
Pieter Vanspeybrouck
Circus - Wanty Gobert
op 7'21"
151
Hector Carretero
Movistar Team
op 11'47"
152
Francisco Galvan Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
153
Daniel Savini
Bardiani CSF Faizane'
z.t
154
Alejandro Regueiro Perez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
Franck Bonnamour
Team Arkéa - Samsic
DNF
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
DNF
Christoffer Eriksson
Memil Pro Cycling
DNF
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
DNF
Matteo Pelucchi
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Maurits Lammertink
Circus - Wanty Gobert
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
Info
Parcours
Result
Palmares