En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/06
Chazey-sur-Ain
Lans-en-Vercors
181 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
1
Julian Alaphilippe
Quick Step Floors
4u26'58"
2
Daniel Martin
UAE Team Emirates
z.t
3
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
4
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
op 5"
6
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
7
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
8
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
op 8"
9
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
10
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
11
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
12
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
13
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
14
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
15
Bob Jungels
Quick Step Floors
z.t
16
Marc Soler
Movistar Team
z.t
17
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
18
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
19
Michal Kwiatkowski
Team Sky
op 17"
20
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
op 22"
21
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
22
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 27"
23
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
24
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
25
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
z.t
26
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
op 32"
27
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 51"
28
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
op 1'02"
29
Warren Barguil
Team Fortuneo - Samsic
op 1'10"
30
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
op 1'16"
31
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
op 1'24"
32
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
op 1'28"
33
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
op 1'40"
34
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
35
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 2'10"
36
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 2'20"
37
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
38
Serge Pauwels
Team Dimension Data
op 2'29"
39
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
40
Robert Kiserlovski
Team Katusha Alpecin
z.t
41
Damien Howson
Mitchelton - Scott
op 3'14"
42
Peter Kennaugh
Bora - HansGrohe
z.t
43
Nicolas Edet
Cofidis
op 3'23"
44
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
op 3'55"
45
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'48"
46
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
47
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
op 4'50"
48
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
z.t
49
James Knox
Quick Step Floors
op 5'27"
50
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
op 5'34"
51
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 6'04"
52
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
53
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
op 7'09"
54
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
op 7'14"
55
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
56
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
op 7'51"
57
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
58
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
59
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 10'15"
60
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
62
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
63
Brice Feillu
Team Fortuneo - Samsic
z.t
64
Hugo Houle
Astana Pro Team
z.t
65
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 10'25"
66
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
67
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
op 11'17"
68
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 12'34"
69
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
op 14'11"
70
David Gaudu
Groupama - FDJ
op 14'35"
71
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 14'38"
72
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
73
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
74
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
75
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
76
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
77
Matteo Fabbro
Team Katusha Alpecin
z.t
78
Patrick Bevin
BMC Racing Team
z.t
79
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
80
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
81
Carlos Verona Quintanilla
Mitchelton - Scott
z.t
82
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
83
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
z.t
84
Lawson Craddock
Team EF Education First - Drapac
z.t
85
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
86
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
87
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
88
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
89
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
90
Amaël Moinard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
91
Niki Terpstra
Quick Step Floors
op 18'34"
92
Jasha Sütterlin
Movistar Team
op 20'56"
93
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
94
Daryl Impey
Mitchelton - Scott
z.t
95
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
96
Robert Power
Mitchelton - Scott
z.t
97
Neilson Powless
Team LottoNL - Jumbo
z.t
98
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
99
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
100
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
101
Anthony Turgis
Cofidis
z.t
102
Jaime Castrillo
Movistar Team
z.t
103
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
104
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
105
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
106
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
107
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
108
Luke Rowe
Team Sky
z.t
109
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
110
Brendan Canty
Team EF Education First - Drapac
z.t
111
Dylan van Baarle
Team Sky
z.t
112
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
113
Julien Simon
Cofidis
z.t
114
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
115
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
116
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
117
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
118
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
119
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
120
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
121
Romain Hardy
Team Fortuneo - Samsic
z.t
122
Laurent Pichon
Team Fortuneo - Samsic
z.t
123
Bryan Coquard
Vital Concept Cycling Club
z.t
124
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Cofidis
z.t
125
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
126
Alex Howes
Team EF Education First - Drapac
z.t
127
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
128
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
129
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
130
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
131
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
z.t
132
Aleksejs Saramotins
Bora - HansGrohe
z.t
133
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 21'07"
134
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
op 21'09"
135
Phil Bauhaus
Team Sunweb
op 21'15"
136
Johan Le Bon
Vital Concept Cycling Club
z.t
137
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 21'18"
138
Ramunas Navardauskas
Bahrein - Merida
op 21'22"
139
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
op 22'35"
140
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
op 31'00"
Corentin Ermenault
Vital Concept Cycling Club
DNF
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
DNF
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
DNF
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Roy Curvers
Team Sunweb
DNS
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
DNS
Manuele Mori
UAE Team Emirates
DNS
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares