En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Critérium du Dauphiné
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
09/06
Sisteron
Risoul
152 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
49
2
Christopher Froome
Sky Procycling
47
3
Richie Porte
Sky Procycling
32
4
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
26
5
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
23
6
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
21
7
David Veilleux
Team Europcar
20
8
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
16
9
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
15
10
Alessandro De Marchi
Cannondale
15
11
Rohan Dennis
Garmin - Sharp
13
12
Alberto Contador Velasco
Team Saxo - Tinkoff
13
13
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
13
14
Tony Gallopin
Radioshack - Leopard
12
15
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
12
16
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
10
17
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
10
18
Kevin Seeldraeyers
Astana Pro Team
10
19
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
8
20
Michael Rogers
Team Saxo - Tinkoff
8
21
Egor Silin
Astana Pro Team
8
22
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
8
23
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
6
24
Anthony Geslin
FDJ.fr
6
25
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Belisol Team
5
26
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
5
27
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
5
28
Francesco Gavazzi
Astana Pro Team
5
29
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
5
30
Thomas Damuseau
Team Argos - Shimano
5
31
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
5
32
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
4
33
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
4
34
Rein Taaramae
Cofidis
4
35
Bram Tankink
Belkin Pro Cycling Team
4
36
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
3
37
Jan Barta
Team Netapp - Endura
3
38
Geraint Thomas
Sky Procycling
1
39
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
1
40
Sander Cordeel
Lotto - Belisol Team
1
41
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
1
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares