En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/06
Steinfort
Rosport
168.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Pieter Weening
Roompot - Charles
4u00'23"
2
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
op 2"
3
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
4
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles
z.t
5
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
6
Nicolai Brochner
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
7
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
8
Joaquim Silva
W52/FC Porto
z.t
9
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
10
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
11
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Gianni Vermeersch
Corendon - Circus
z.t
13
Loic Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
14
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Mathias De Witte
Roompot - Charles
z.t
16
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Huub Duyn
Roompot - Charles
z.t
18
Michael Bresciani
Bardiani CSF
z.t
19
Dries De Bondt
Corendon - Circus
z.t
20
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
z.t
21
Maurits Lammertink
Roompot - Charles
z.t
22
Anthony Turgis
Total Direct Energie
z.t
23
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
24
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
25
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
26
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
27
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
28
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
29
Luca Wackermann
Bardiani CSF
z.t
30
Otto Vergaerde
Corendon - Circus
z.t
31
Marcel Meisen
Corendon - Circus
z.t
32
Robin Carpenter
Rally UCH Cycling
z.t
33
Anthony Perez
Cofidis
z.t
34
Aimé Degendt
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
35
Kim Magnusson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
36
Niki Terpstra
Total Direct Energie
z.t
37
André Lima César Fonte
W52/FC Porto
z.t
38
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
z.t
39
Jonas Rutsch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
40
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
z.t
41
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
z.t
42
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
43
Aksel Nommela
Wallonie Bruxelles
z.t
44
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
46
Adam De Vos
Rally UCH Cycling
z.t
47
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
48
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
49
Kevin Geniets
Luxembourg
z.t
50
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
51
Arjen Livyns
Roompot - Charles
z.t
52
Yoann Offredo
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
53
Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
54
Remy Rochas
Delko Marseille Provence KTM
z.t
55
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Emil Mielke Vinjebo
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
57
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
59
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
60
Angel Lorenzo Sanchez Rebollido
W52/FC Porto
z.t
61
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
62
Tom Thill
Team Differdange - GeBa
z.t
63
Stijn Devolder
Corendon - Circus
z.t
64
Jimmy Janssens
Corendon - Circus
z.t
65
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
z.t
66
Adrien Petit
Total Direct Energie
z.t
67
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
68
Beñat Intxausti Elorriaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
69
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
70
Jack Burke
Leopard Pro Cycling
z.t
71
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 36"
72
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
op 2"
73
Ken Conter
Luxembourg
op 57"
74
Loic Chetout
Cofidis
op 1'39"
75
Dimitri Claeys
Cofidis
op 1'59"
76
Tyler Magner
Rally UCH Cycling
op 2'31"
77
Jan Petelin
Team Differdange - GeBa
op 3'22"
78
Brian Nauleau
Total Direct Energie
z.t
79
Thomas Deruette
Team Differdange - GeBa
op 4'34"
80
Tim Diederich
Luxembourg
z.t
81
José Tiago Ferreira
W52/FC Porto
z.t
82
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
83
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
op 4'56"
84
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 6'15"
85
Stijn Steels
Roompot - Charles
op 6'17"
86
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
87
Raul Alarcon Garcia
W52/FC Porto
z.t
88
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
90
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 6'23"
91
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
op 6'40"
92
Svein Tuft
Rally UCH Cycling
z.t
93
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 7'24"
94
Maxime Weyrich
Luxembourg
op 10'55"
95
Rasmus Bøgh Wallin
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
96
John Murphy
Rally UCH Cycling
z.t
97
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
z.t
98
Tobias Mørch Kongstad
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
99
Dorian Lübbers
Team Lotto - Kern Haus
op 12'41"
100
Konrad Geßner
Leopard Pro Cycling
z.t
101
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
102
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - GeBa
z.t
103
Laurin Winter
Team Differdange - GeBa
z.t
104
Gilles Kirsch
Luxembourg
z.t
105
Andrea Guardini
Bardiani CSF
z.t
106
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
107
Marc Dörrie
Team Lotto - Kern Haus
z.t
108
Philipp Walsleben
Corendon - Circus
z.t
109
Zico Waeytens
Cofidis
op 16'32"
110
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
111
Tiago Da Silva
Team Differdange - GeBa
z.t
112
Wesley Mol
Team Differdange - GeBa
z.t
113
Damien Gaudin
Total Direct Energie
z.t
Justin Jules
Wallonie Bruxelles
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares