En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
01/06
Rosport
Schifflange
170.1 km
Result
Standings
1
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
1u57'29"
2
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
3
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
4
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
5
Pit Leyder
Leopard Pro Cycling
z.t
6
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
7
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 3"
8
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
10
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
op 5"
11
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
12
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7"
13
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 9"
14
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
15
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
16
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
17
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
18
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
op 13"
19
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
20
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
21
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
z.t
22
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
z.t
23
Patrick Schelling
Team Vorarlberg - Santic
z.t
24
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
z.t
25
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
z.t
26
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
op 17"
27
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
op 18"
28
Gian Friesecke
Team Vorarlberg - Santic
z.t
29
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
30
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
31
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
z.t
32
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
33
Anthony Perez
Cofidis
z.t
34
Ivan Centrone
Team Differdange - Losch
z.t
35
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
36
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Pawel Cieslik
CCC Sprandi Polkowice
op 23"
38
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
39
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 24"
40
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
41
Jonathan Hivert
Direct Energie
z.t
42
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
43
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
44
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
45
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
46
Damien Gaudin
Direct Energie
op 28"
47
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
op 33"
48
Meron Abraham
Bike Aid
z.t
49
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
50
Matteo Badilatti
Team Vorarlberg - Santic
z.t
51
Florian Nowak
Team Lotto - Kern Haus
op 36"
52
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
op 39"
53
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 40"
54
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
55
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
56
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
57
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
59
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
z.t
60
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
61
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
op 43"
62
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
63
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
64
Daniel Westmattelmann
Team Lotto - Kern Haus
z.t
65
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
z.t
66
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
67
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
68
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
op 49"
69
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
op 1'01"
70
Fabian Schormaier
Team Lotto - Kern Haus
op 1'09"
71
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'11"
72
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
73
Dimitri Claeys
Cofidis
z.t
74
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
z.t
75
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
76
Tobias Knaup
Team Lotto - Kern Haus
z.t
77
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
78
Luca Henn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
79
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 1'20"
80
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
op 1'22"
81
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'26"
82
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 1'39"
83
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
84
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
85
Cyril Lemoine
Cofidis
op 1'47"
86
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
87
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 1'56"
88
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 2'02"
89
Davide Orrico
Team Vorarlberg - Santic
op 2'13"
90
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
z.t
91
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'15"
92
Loic Chetout
Cofidis
z.t
93
Bert Van Lerberghe
Cofidis
z.t
94
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
95
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'25"
96
Jeremy Cornu
Direct Energie
op 2'31"
97
Adrien Petit
Direct Energie
op 2'41"
98
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
op 2'46"
99
Raphaël Kockelmann
Team Differdange - Losch
op 6'51"
100
Timo Schäfer
Bike Aid
op 7'03"
101
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
op 7'06"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares