En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/06
Mersch
Luxembourg
156 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Sean De Bie
Lotto - Soudal
3u51'06"
2
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
3
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
4
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
5
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
op 2"
6
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
op 21"
7
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
8
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
op 29"
9
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
op 37"
10
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
op 43"
11
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
12
Rudy Molard
Cofidis
z.t
13
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
14
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
z.t
15
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
16
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
17
Christopher Jones
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
18
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
19
Alessandro Bazzana
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
20
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
21
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
22
Kevin Ledanois
Bretagne - Séché Environnement
z.t
23
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
24
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
25
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
z.t
26
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
27
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
28
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
op 48"
29
Frédéric Brun
Bretagne - Séché Environnement
z.t
30
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
op 52"
31
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
32
Patrick Olesen
Leopard Development Team
op 54"
33
Angelo Tulik
Team Europcar
op 1'01"
34
Antoine Duchesne
Team Europcar
op 1'13"
35
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
36
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
op 1'30"
38
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
z.t
39
Bryan Coquard
Team Europcar
op 1'39"
40
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
41
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
42
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
z.t
43
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia
z.t
44
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
op 1'53"
45
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
op 2'26"
46
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
op 2'30"
47
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
op 2'46"
48
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
49
James Vanlandschoot
Wanty - Groupe Gobert
z.t
50
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
op 2'50"
51
Troels Ronning Vinther
Cult Energy Pro Cycling
z.t
52
Joël Zangerle
Cult Energy Pro Cycling
z.t
53
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
54
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
55
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
56
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
57
Loic Pestiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
58
Carter Jones
Team Giant - Alpecin
z.t
59
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
60
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
61
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
62
Federico Zurlo
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
63
Alexander Krieger
Leopard Development Team
op 4'08"
64
Martin Mortensen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
65
Davide Frattini
UnitedHealthCare Cycling Team
op 5'37"
66
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
op 5'55"
67
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
op 6'10"
68
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
69
Dominique Rollin
Cofidis
z.t
70
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
71
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
72
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
73
Jan Dieteren
Leopard Development Team
z.t
74
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
75
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
76
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
77
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
op 8'04"
78
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 10'13"
79
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
z.t
80
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
81
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
82
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
83
Russell Downing
Cult Energy Pro Cycling
z.t
84
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
85
Tom Wirtgen
Leopard Development Team
op 20'11"
Rick Ampler
Team Differdange - Losch
DNF
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
DNF
Matthew Brammeier
MTN - Qhubeka
DNF
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
DNF
Thomas Deruette
Team Differdange - Losch
DNF
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
DNF
Robert Förster
UnitedHealthCare Cycling Team
DNF
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Romain Hardy
Cofidis
DNF
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
DNF
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
DNF
Cyril Lemoine
Cofidis
DNF
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
DNF
Adrien Petit
Cofidis
DNF
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
DNF
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
DNF
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
DNF
Luc Turchi
Leopard Development Team
DNF
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares