En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
06/06
Eschweiler
Diekirch
161.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
André Greipel
Lotto - Soudal
4u01'08"
2
Lars van der Haar
Team Giant - Alpecin
z.t
3
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
4
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
5
Christian Mager
Cult Energy Pro Cycling
z.t
6
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
z.t
7
James Vanlandschoot
Wanty - Groupe Gobert
z.t
8
Alessandro Bazzana
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
9
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
z.t
10
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
11
Armindo Fonseca
Bretagne - Séché Environnement
z.t
12
Adrien Petit
Cofidis
z.t
13
Romain Feillu
Bretagne - Séché Environnement
z.t
14
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Colombia
z.t
15
Gregory Habeaux
Wallonie Bruxelles
z.t
16
Maurits Lammertink
Roompot Oranje Peloton
z.t
17
Olivier Chevalier
Wallonie Bruxelles
z.t
18
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
20
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
21
Fabian Wegmann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
22
Florian Vachon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
23
Joël Zangerle
Cult Energy Pro Cycling
z.t
24
Rudy Molard
Cofidis
z.t
25
Christopher Jones
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
26
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
27
Marc de Maar
Roompot Oranje Peloton
z.t
28
Linus Gerdemann
Cult Energy Pro Cycling
z.t
29
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
30
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
31
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
32
Antoine Duchesne
Team Europcar
z.t
33
Carter Jones
Team Giant - Alpecin
z.t
34
Arnaud Gérard
Bretagne - Séché Environnement
z.t
35
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
36
Kevin Ledanois
Bretagne - Séché Environnement
z.t
37
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia
z.t
38
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
39
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
40
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
41
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
42
Johan Coenen
Team Differdange - Losch
z.t
43
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
z.t
44
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
45
Otto Vergaerde
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 7"
46
Romain Hardy
Cofidis
z.t
47
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles
z.t
49
Frédéric Brun
Bretagne - Séché Environnement
z.t
50
Dennis Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
51
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 10"
52
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
op 14"
53
Kenny De Ketele
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 15"
54
Sean De Bie
Lotto - Soudal
op 18"
55
Dominique Rollin
Cofidis
op 22"
56
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
op 1'23"
57
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
op 2'41"
58
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Alpecin
z.t
59
Federico Zurlo
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
60
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
61
Davide Frattini
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
62
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
63
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles
z.t
64
Antoine Demoitie
Wallonie Bruxelles
z.t
65
Alexander Krieger
Leopard Development Team
z.t
66
Martin Mortensen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
67
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
68
Tom Thill
Team Differdange - Losch
op 5'27"
69
Thomas Deruette
Team Differdange - Losch
z.t
70
Adrien Niyonshuti
MTN - Qhubeka
z.t
71
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
72
Jan Dieteren
Leopard Development Team
z.t
73
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles
z.t
74
Loic Pestiaux
Wallonie Bruxelles
z.t
75
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
76
Troels Ronning Vinther
Cult Energy Pro Cycling
z.t
77
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
78
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 5'31"
79
Tom Wirtgen
Leopard Development Team
op 5'33"
80
Sjoerd Van Ginneken
Roompot Oranje Peloton
op 9'56"
81
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
82
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
83
Bryan Coquard
Team Europcar
z.t
84
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
85
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
86
Ivar Slik
Roompot Oranje Peloton
z.t
87
Luc Turchi
Leopard Development Team
z.t
88
Robert Förster
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
89
Russell Downing
Cult Energy Pro Cycling
z.t
90
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
91
Matthew Brammeier
MTN - Qhubeka
z.t
92
Brian van Goethem
Roompot Oranje Peloton
z.t
93
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
94
Mike Terpstra
Roompot Oranje Peloton
z.t
95
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
z.t
96
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
op 30'36"
97
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
op 9'56"
98
Cyril Lemoine
Cofidis
z.t
99
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
100
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
101
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
102
Daniele Ratto
UnitedHealthCare Cycling Team
z.t
103
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
104
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
105
Thomas Wertz
Wallonie Bruxelles
z.t
106
Andreas Stauff
MTN - Qhubeka
op 12'35"
107
Rick Ampler
Team Differdange - Losch
z.t
108
Kevin Feiereisen
Leopard Development Team
op 15'06"
109
Alex Kirsch
Cult Energy Pro Cycling
z.t
110
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
op 15'49"
Jonathan Hivert
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Cedric Raymackers
Team Differdange - Losch
DNF
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
DNF
Pit Schlechter
Leopard Development Team
DNF
Boris Vallee
Lotto - Soudal
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares