En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Skoda-Tour de Luxembourg
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
04/06
Schifflange
Differdange
202.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
5u10'38"
2
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
3
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Professional Cycling Team
op 35"
4
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
5
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 36"
6
Lance Armstrong
Team RadioShack
z.t
7
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
z.t
8
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 53"
9
Patrik Sinkewitz
ISD - Neri
z.t
10
Serge Pauwels
Sky Professional Cycling Team
z.t
11
Andreas Klöden
Team RadioShack
z.t
12
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
13
Sandy Casar
FDJ
z.t
14
Thomas Lövkvist
Sky Professional Cycling Team
z.t
15
Jérémy Roy
FDJ
z.t
16
Koen de Kort
Skil - Shimano
op 58"
17
Arthur Vichot
FDJ
z.t
18
Tony Gallopin
Cofidis
z.t
19
Eduard Vorganov
Team Katusha
z.t
20
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
21
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
22
Laurent Didier
Team Saxo Bank
z.t
23
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
24
Romain Zingle
Cofidis
z.t
25
Bert Scheirlinckx
Landbouwkrediet
z.t
26
Grégory Rast
Team RadioShack
z.t
27
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
28
Alexander Kolobnev
Team Katusha
z.t
29
Simon Gerrans
Sky Professional Cycling Team
z.t
30
Piergiorgio Camussa
Vorarlberg - Corratec
z.t
31
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet
z.t
32
Giovanni Visconti
ISD - Neri
z.t
33
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
z.t
34
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
35
Ruslan Pydgornyy
ISD - Neri
z.t
36
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
37
Brice Feillu
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
38
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
39
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
op 1'28"
40
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
41
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
42
Kjell Carlström
Sky Professional Cycling Team
z.t
43
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Alexandr Pliuschin
Team Katusha
op 3'01"
45
Robert Retschke
Continental Team Differdange
z.t
46
Nico Schneider
Continental Team Differdange
z.t
47
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet
z.t
48
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
z.t
49
Frederik Wilmann
Skil - Shimano
z.t
50
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
Carlo Scognamiglio
ISD - Neri
z.t
53
Oscar Gatto
ISD - Neri
z.t
54
Manuel Calvente Corbas
Andalucia - Cajasur
op 3'27"
55
Clemens Fankhauser
Vorarlberg - Corratec
z.t
56
Bart Dockx
Landbouwkrediet
op 4'06"
57
Kevin Neirynck
Landbouwkrediet
z.t
58
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
59
Mitchell Docker
Skil - Shimano
op 5'33"
60
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
61
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
62
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
z.t
63
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
z.t
64
Kim Kirchen
Team Katusha
z.t
65
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
66
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
op 8'40"
67
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
68
Morten Knudsen
Continental Team Differdange
op 9'43"
69
Vytautas Kaupas
Continental Team Differdange
z.t
70
Tom Van Den Haute
Landbouwkrediet
z.t
71
Kurt-Asle Arvesen
Sky Professional Cycling Team
z.t
72
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
73
Ian Stannard
Sky Professional Cycling Team
z.t
74
Bjorn Selander
Team RadioShack
z.t
75
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
z.t
76
Koen Barbé
Landbouwkrediet
z.t
77
Christian Poos
Continental Team Differdange
z.t
78
Juan Javier Estrada Ruiz
Andalucia - Cajasur
z.t
79
Antonio Cabello Baena
Andalucia - Cajasur
z.t
80
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
81
Hakan Nilsson
Continental Team Differdange
z.t
82
Davide Ricci Bitti
ISD - Neri
z.t
83
Paolo Longo Borghini
ISD - Neri
z.t
84
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
85
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
86
Sebastian Siedler
Vorarlberg - Corratec
z.t
87
Anthony Roux
FDJ
z.t
88
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
89
Gianni Meersman
FDJ
z.t
90
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
91
Frédéric Guesdon
FDJ
z.t
92
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
93
Kevyn Ista
Cofidis
z.t
94
Yauheni Hutarovich
FDJ
z.t
95
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
96
Steven Caethoven
Landbouwkrediet
z.t
97
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
98
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
99
Jean-Pierre Drucker
Continental Team Differdange
z.t
100
Silvere Ackermann
Vorarlberg - Corratec
z.t
101
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
102
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
103
Gorka Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
105
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
106
Christoph Sokoll
Vorarlberg - Corratec
z.t
107
Guillaume Blot
Cofidis
op 10'18"
108
Yoann Offredo
FDJ
z.t
109
Jorge Martín Montenegro
Andalucia - Cajasur
z.t
110
Stefan Cohnen
Continental Team Differdange
op 12'28"
111
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
Alexander Gufler
Vorarlberg - Corratec
DNF
Tristan Valentin
Cofidis
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1931
1896
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares