En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Boucles de l'Aulne
Result
1
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
4u01'05"
2
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
z.t
3
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
4
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
z.t
5
Julien Simon
Saur - Sojasun
z.t
6
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
8
Julien El Fares
Team Type 1
z.t
9
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
10
Arthur Vichot
FDJ - BigMat
z.t
11
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
12
Davy Commeyne
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
13
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
14
Mathieu Drujon
Auber '93
z.t
15
Dimitri Le Boulch
Auber '93
z.t
16
Javier Megias Leal
Team Type 1
z.t
17
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Schuller
z.t
18
David Chopin
z.t
19
Freddy Bichot
Veranda Rideau - Super U
z.t
20
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
z.t
21
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
22
Julien Antomarchi
Team Type 1
z.t
23
Marcello Pavarin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
24
Matthieu Ladagnous
FDJ - BigMat
z.t
25
Guillaume Bonnet
z.t
26
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
z.t
27
Garikoitz Bravo Oiarbide
Caja Rural
z.t
28
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
29
Yukiya Arashiro
Team Europcar
z.t
30
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
31
Jonas Ljungblad
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
32
César Bihel
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
33
Benjamin Lemontagner
z.t
34
Anthony Geslin
FDJ - BigMat
z.t
35
Anthony Colin
Roubaix Lille Metropole
z.t
36
Jérémy Bescond
z.t
37
Kurt Hovelijnck
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
38
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
z.t
39
Clément Koretzky
La Pomme Marseille
z.t
40
Alessandro Bazzana
Team Type 1
z.t
41
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
42
Bruno Saraiva
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 12"
43
Gilles Devillers
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
44
Johan Coenen
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
45
Rudy Molard
Cofidis
z.t
46
Michal Olejnik
Veranda Rideau - Super U
z.t
47
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
z.t
48
Guillaume Malle
Veranda Rideau - Super U
op 15"
49
Tomasz Olejnick
Veranda Rideau - Super U
z.t
50
Alexander Riabkin
Caja Rural
z.t
51
David Veilleux
Team Europcar
z.t
52
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
z.t
53
Vegard Stake Laengen
Team Type 1
z.t
54
Pierre Drancourt
Roubaix Lille Metropole
op 19"
55
Fabio Calabria
Team Type 1
z.t
56
Joeri Bueken
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
57
Rémi Pauriol
FDJ - BigMat
z.t
58
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
op 22"
59
Jacobus Venter
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
60
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
61
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
62
Sébastien Delfosse
Landbouwkrediet - Euphony
op 29"
63
Ronan Racault
Auber '93
op 34"
64
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
z.t
65
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Yann Botrel
z.t
67
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
z.t
68
Nikita Novikov
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
69
Arnaud Labbe
Cofidis
op 41"
70
Angelo Tulik
Team Europcar
z.t
71
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
72
Sascha Weber
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 44"
73
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
74
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
op 46"
75
Julien Guay
Roubaix Lille Metropole
z.t
76
Arnold Jeannesson
FDJ - BigMat
z.t
77
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
78
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
z.t
79
Florian Le Corre
Roubaix Lille Metropole
op 52"
80
Warren Barguil
z.t
81
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
82
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
83
Théo Vimpere
z.t
84
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
z.t
85
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
op 1'00"
86
Jonathan Thiré
Auber '93
op 1'03"
87
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
op 1'05"
88
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
89
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
90
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
op 1'10"
91
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
92
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
z.t
93
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 1'12"
94
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 1'33"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
Info
Parcours
Result
Palmares