En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
UCI World Cup Roubaix
Result
1
Sven Nys
Landbouwkrediet - Euphony
1u03'47"
2
Kevin Pauwels
Sunweb - Revor
op 1"
3
Niels Albert
BKCP-Powerplus
op 4"
4
Julien Taramarcaz
BMC Mountainbike Racing Team
op 7"
5
Lars van der Haar
Rabobank - Giant Offroad Team
op 20"
6
Radomir Simunek
BKCP-Powerplus
z.t
7
Rob Peeters
Telenet - Fidea
op 21"
8
Twan van den Brand
Orange Babies Cycling Team
z.t
9
Dieter Vanthourenhout
BKCP-Powerplus
op 24"
10
Tom Meeusen
Telenet - Fidea
op 40"
11
Aurelien Duval
op 1'06"
12
Thijs van Amerongen
Team AA-Drink - Leontien.nl
op 1'21"
13
Bart Aernouts
Team AA-Drink - Leontien.nl
op 1'25"
14
Marcel Meisen
BKCP-Powerplus
z.t
15
Martin Bína
ČEZ Cyklo Team Tábor
op 1'30"
16
Simon Zahner
op 1'31"
17
Bart Wellens
Telenet - Fidea
op 1'32"
18
Steve Chainel
FDJ - BigMat
z.t
19
Francis Mourey
FDJ - BigMat
op 1'46"
20
Enrico Franzoi
Selle Italia-Guerciotti
op 1'53"
21
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
op 1'54"
22
Mariusz Gil
Baboco
op 1'58"
23
Jeremy Powers
Team Rapha Focus
op 2'06"
24
Niels Wubben
Rabobank - Giant Offroad Team
op 2'14"
25
Thijs Al
Telenet - Fidea
op 2'25"
26
Philipp Walsleben
BKCP-Powerplus
op 2'46"
27
Klaas Vantornout
Sunweb - Revor
op 2'52"
28
Gerben de Knegt
Orange Babies Cycling Team
op 2'56"
29
Patrick van Leeuwen
Orange Babies Cycling Team
op 2'58"
30
Jonathan Page
op 3'02"
31
Lubomir Petrus
BKCP-Powerplus
op 3'05"
32
Christoph Pfingsten
Cyclingteam De Rijke
op 3'11"
33
Ondrej Bambula
ČEZ Cyklo Team Tábor
op 3'54"
34
Arnaud Grand
Telenet - Fidea
op 4'03"
35
Jiri Polnický
Whirlpool - Author
op 4'04"
36
Kenneth Hansen
Christina Watches - Onfone
op 4'07"
37
Nicolas Bazin
Auber '93
z.t
38
Klas Magnus Darvell
39
Martin Zlamalik
Landbouwkrediet-KDL
40
Micki van Empel
Landbouwkrediet-KDL
41
Vladimír Kyzivát
42
Romain Lejeune
43
Christian Helmig
44
Yannick Mayer
Team NSP - Ghost
45
José Antonio Diez Arriola
46
Ludwig Söderquist
47
Michel Vuelta Izquierdo
48
Emil Arvid Olsen
49
Alexander Revell
50
Lewis Rattray
51
David Quist
2012
2010
2009
2008
2007
2006
Info
Parcours
Result
Palmares