En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Palma de Mallorca
Result
1
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
3u46'29"
2
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
3
Andrea Pasqualon
Circus - Wanty Gobert
z.t
4
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
5
Stefano Oldani
Lotto Soudal
z.t
6
Cedric Beullens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
7
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
8
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
9
Emils Liepins
Trek - Segafredo
z.t
10
Giovanni Lonardi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
11
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
z.t
12
Stefan Bissegger
z.t
13
Tom Van Asbroeck
Israel Start-Up Nation
z.t
14
Christophe Noppe
Team Arkéa - Samsic
z.t
15
Théry Schir
Swiss Racing Academy
z.t
16
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
17
Bram Welten
Team Arkéa - Samsic
z.t
18
Jacob Scott
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
19
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Paolo Toto
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
22
Robin Froidevaux
Akros - Excelsior - Thömus
z.t
23
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
24
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
z.t
25
Rasmus Byriel Iversen
Lotto Soudal
z.t
26
Alex Paton
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
27
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF Faizane'
z.t
28
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
z.t
29
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
30
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
z.t
31
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
32
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
33
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Giacomo Garavaglia
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
35
Maurits Lammertink
Circus - Wanty Gobert
z.t
36
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
37
José Manuel Gutierrez Revuelta
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
38
Lorenzo Fortunato
Vini Zabù - KTM
z.t
39
Francesco Zandri
Work Service - Dinatek - Vega
op 4"
40
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
41
Loic Vliegen
Circus - Wanty Gobert
z.t
42
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
43
Sander Armée
Lotto Soudal
op 8"
44
Francesco Manuel Bongiorno
Vini Zabù - KTM
z.t
45
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
op 11"
46
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
z.t
47
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
49
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
50
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
51
Jenthe Biermans
Israel Start-Up Nation
z.t
52
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
53
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
54
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
55
Brian van Goethem
Lotto Soudal
z.t
56
Joab Schneiter
Swiss Racing Academy
z.t
57
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
op 15"
58
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
z.t
59
Matthias Brandle
Israel Start-Up Nation
z.t
60
Nils Politt
Israel Start-Up Nation
z.t
61
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
z.t
62
Enric Mas Nicolau
Movistar Team
z.t
63
Harm Vanhoucke
Lotto Soudal
z.t
64
Jaume Sureda
Burgos - BH
op 3u45'50"
65
Remy Mertz
Lotto Soudal
op 26"
66
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
op 40"
67
Diego Lopez Fuentes
Euskaltel - Euskadi
op 44"
68
Lennard Kämna
Bora - HansGrohe
op 1'02"
69
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Gios - Kiwi Atlantico
op 2'42"
70
Dario Puccioni
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
71
Per Christian Münstermann
Team SKS Sauerland NRW
z.t
72
Alex Molenaar
Burgos - BH
z.t
73
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
74
Abram Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
75
Isaac Canton Serrano
Burgos - BH
z.t
76
Alejandro Ropero Molina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
77
Jérôme Baugnies
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
78
Mathias Alexander E. Larsen
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
79
Yurgen Ramirez
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
80
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
81
Franck Bonnamour
Team Arkéa - Samsic
z.t
82
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
83
Valère Thiébaud
Akros - Excelsior - Thömus
z.t
84
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
85
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
z.t
86
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
87
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
z.t
88
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
z.t
89
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
90
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
91
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
92
Alfdan De Decker
Circus - Wanty Gobert
z.t
93
Simone Bevilacqua
Vini Zabù - KTM
z.t
94
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'59"
95
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
op 4'19"
96
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
op 4'49"
97
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
Julian Braun
Team SKS Sauerland NRW
z.t
99
Emil Andersson
Memil Pro Cycling
z.t
100
Carl Ljunggren
Memil Pro Cycling
z.t
101
Raul Colombo
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
102
Carmelo Urbano Fontiveros
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
103
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
104
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
z.t
105
Antonio Puppio
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
106
Antonio Santoro
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
107
Etienne van Empel
Vini Zabù - KTM
z.t
108
Alessandro Pessot
Bardiani CSF Faizane'
z.t
109
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
110
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
111
Franklin Chacon
Gios - Kiwi Atlantico
op 6'02"
112
Fernando Lopes Gonzalez
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
113
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
114
David Galarreta Ugarte
Gios - Kiwi Atlantico
z.t
115
Matteo Rotondi
Work Service - Dinatek - Vega
z.t
116
Manuel Penalver Aniorte
Burgos - BH
z.t
117
Michiel Stockman
Team SKS Sauerland NRW
z.t
118
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
z.t
119
Jacob Hennessy
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
120
Alexis Renard
Israel Start-Up Nation
z.t
121
Mattia Bevilacqua
Vini Zabù - KTM
z.t
122
Marton Dina
Kometa Xstra Cycling Team
z.t
123
Fabio Mazzucco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
124
Matteo Pelucchi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
125
Thomas Stewart
Canyon dhb p/b Soreen
z.t
126
Tomasz Marczynski
Lotto Soudal
z.t
127
Lars Kulbe
Team SKS Sauerland NRW
z.t
128
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
129
Albert Torres Barcelo
Movistar Team
z.t
130
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
131
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
132
Robert Scott
Canyon dhb p/b Soreen
op 8'32"
133
Ollie Morgan
Memil Pro Cycling
z.t
Andreas Andersson
Memil Pro Cycling
DNF
Laurin Bachmann
Akros - Excelsior - Thömus
DNF
Lukas Baldinger
Team SKS Sauerland NRW
DNF
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
DNF
Dario Cataldo
Movistar Team
DNF
Alex Colman
Canyon dhb p/b Soreen
DNF
Nicolas Coppolino
Work Service - Dinatek - Vega
DNF
Christoffer Eriksson
Memil Pro Cycling
DNF
Erik Fetter
Kometa Xstra Cycling Team
DNF
Alessandro Iacchi
Vini Zabù - KTM
DNF
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
DNF
Jon Knolle
Team SKS Sauerland NRW
DNF
Tristan Marguet
DNF
Juan Felipe Osorio Arboleda
Burgos - BH
DNF
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
DNF
Simone Petilli
Circus - Wanty Gobert
DNF
Alejandro Regueiro Perez
Gios - Kiwi Atlantico
DNF
Christian Scaroni
Gazprom - Rusvelo
DNF
Mauro Schmid
DNF
Nico Selenati
Akros - Excelsior - Thömus
DNF
Pedroso Daniel Viegas
Kometa Xstra Cycling Team
DNF
Davide Villella
Movistar Team
DNF
Willhelm Wallinder
Memil Pro Cycling
DNF
Wincent Wallinder
Memil Pro Cycling
DNF
Odd Christian Eiking
Circus - Wanty Gobert
DNS
Elie Gesbert
Team Arkéa - Samsic
DNS
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2000
Info
Parcours
Result
Palmares