En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Trofeo Palma
Result
1
Marcel Kittel
Team Katusha Alpecin
3u45'23"
2
Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
3
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
4
André Greipel
Team Arkéa- Samsic
z.t
5
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
6
Maxence Moncassin
Amore & Vita - Prodir
z.t
7
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
8
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
9
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
10
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
z.t
11
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
12
Thomas Boudat
Total Direct Energie
z.t
13
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
14
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
z.t
16
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
17
Robert-Jon McCarthy
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
18
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
19
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Lucas Carstensen
Bike Aid
z.t
21
Jurgen Roelandts
Movistar Team
z.t
22
Romain Cardis
Total Direct Energie
z.t
23
Eugenio Alafaci
EvoPro Racing
z.t
24
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
25
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
z.t
26
Oscar Pelegri
Vito - Feirense - BNB
z.t
27
Daire Feeley
EvoPro Racing
z.t
28
John Murphy
Rally UCH Cycling
z.t
29
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
30
Joan Marti Bennassar Rossello
z.t
31
Sean De Bie
Roompot - Charles
z.t
32
Seid Lizde
EvoPro Racing
z.t
33
Emmanuel Morin
Cofidis
z.t
34
Pier-André Coté
Rally UCH Cycling
z.t
35
Mark Downey
EvoPro Racing
z.t
36
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
37
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
38
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
39
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Marco Mathis
Cofidis
z.t
41
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Senne Leysen
Roompot - Charles
z.t
43
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
44
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
45
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
46
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
47
Jan Freuler
Amore & Vita - Prodir
z.t
48
Alex Colman
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
49
Maris Bogdanovics
Interpro Stradelli Cycling
z.t
50
Jesper Asselman
Roompot - Charles
z.t
51
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
52
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
53
Clement Russo
Team Arkéa- Samsic
z.t
54
Alex Paton
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
55
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
z.t
56
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
57
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
58
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
z.t
59
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
60
Frederik Backaert
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
61
Jon Knolle
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
62
Cormac McGeough
EvoPro Racing
z.t
63
Jacob Hennessy
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
64
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
z.t
65
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
66
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
67
Aleksejs Saramotins
Interpro Stradelli Cycling
z.t
68
Rick Zabel
Team Katusha Alpecin
z.t
69
Tyler Magner
Rally UCH Cycling
z.t
70
Romain Le Roux
Team Arkéa- Samsic
z.t
71
Joann Leinau
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
op 11"
72
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Charles
z.t
73
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
z.t
74
Samuel Ponce Alvarez
Interpro Stradelli Cycling
z.t
75
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
76
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
77
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
78
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
79
Brian van Goethem
Lotto - Soudal
z.t
80
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
81
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
z.t
82
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
z.t
83
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
84
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
85
Damien Touzé
Cofidis
z.t
86
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
87
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
88
Louis Leinau
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
89
Justin Wolf
Bike Aid
z.t
90
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
91
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
92
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
93
Lars Boom
Roompot - Charles
z.t
94
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
95
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
z.t
96
Nils Politt
Team Katusha Alpecin
z.t
97
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
98
Guillaume Boivin
Israel Cycling Academy
op 23"
99
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
op 25"
100
Marco Marcato
UAE Team Emirates
z.t
101
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
102
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
103
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
op 29"
104
Pim Ligthart
Total Direct Energie
op 35"
105
Cyril Lemoine
Cofidis
op 42"
106
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 46"
107
Matthew Bostock
Canyon dhb p/b Bloor Homes
op 48"
108
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
109
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 1'00"
110
Rob Britton
Rally UCH Cycling
op 1'10"
111
Peio Goikoetxea Goiogana
Team Euskadi
op 1'13"
112
Pau Llaneras Casas
z.t
113
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
114
Mario Gonzalez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
115
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
116
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
117
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
z.t
118
Angelo Tulik
Total Direct Energie
z.t
119
Brian Nauleau
Total Direct Energie
z.t
120
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
121
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
122
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
123
Evan Huffman
Rally UCH Cycling
z.t
124
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
125
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 1'51"
126
Adam De Vos
Rally UCH Cycling
op 2'09"
127
Simon Sellier
Total Direct Energie
op 4'18"
128
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
z.t
129
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
op 4'53"
130
Albert Torres Barcelo
op 5'03"
131
Iltjan Nika
Amore & Vita - Prodir
op 6'48"
132
Eugert Zhupa
EvoPro Racing
z.t
133
Daniel Bichlmann
Bike Aid
z.t
134
Unai Iribar Jauregi
z.t
135
Jokin Aranburu Arruti
Team Euskadi
z.t
136
Felix Intra
Team Sauerland NRW p/b SKS Germany
z.t
137
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
z.t
138
Marc Buades
z.t
139
Robert Wagner
Team Arkéa- Samsic
z.t
140
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
141
Stijn De Bock
Canyon dhb p/b Bloor Homes
z.t
142
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 8'27"
143
Dominic Mestre
EvoPro Racing
op 9'08"
144
David Casanovas
Interpro Stradelli Cycling
z.t
145
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
146
Julio Alberto Amores Palacios
z.t
2024
2023
2022
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2000
Info
Parcours
Result
Palmares