Stefano Garzelli is een vaste naam op de erelijsten van de voorbereidingskoersen op de Giro. Zo won de Italiaan een etappe in de Ronde van Romandië in 2004, kon hij in de Henninger Turm van 2006 juichen en won hij verschillende etappes in de Giro del Trentino.
Maar dit jaar moest het anders voor 'het Eekhoorntje'. Zijn ploeg, Acqua & Sapone, werd geweigerd voor de Giro en daarom piekte Garzelli vroeger dan normaal. Het resultaat? De Italiaan grossierde vooral in tweede plaatsen.
Winter goed doorgekomen
Stefano Garzelli is een van de meest bekende namen in het Italiaanse wielerpeloton. De kale Italiaan, die de Giro won in 2000, richtte ook dit seizoen zijn pijlen op de drieweekse rittenkoers, waar hij vorig jaar nog twee etappes won. Dit jaar was er echter geen plaats voor Acqua & Sapone. De ploeg zou zich te laks hebben opgesteld tegenover het dopingbeleid van directeur Zomegnan. Voor Garzelli een signaal om vooral met de pedalen te antwoorden in de koersen die voor de Giro geprogrammeerd stonden.
"In het begin van het seizoen was het de bedoeling om rustig te beginnen en alles op de Ronde van Italië te zetten, maar ik voelde half januari al dat ik goed de winter was doorgekomen. In Valencia trainde ik hard en zo begon ik met een goede vorm aan het seizoen. Ik besloot mijn vormpijl door te trekken naar de Tirreno-Adriatico en Milaan-Sanremo", aldus Garzelli in een interview met
unokilometro.com. "Maar die koersen liepen niet zoals gepland en ik richtte me op de volgende wedstrijden."
Met onder andere Simoni en Cunego op de Giro-presentatie van 2008
"Woede omzetten naar goede resultaten"
Zodoende reed de oud-coureur van onder andere Mercatone Uno, Mapei, Vini Caldirola en Liquigas eerst de Vuelta Ciclista a Murcia. In de vierde etappe, een lastige klimtijdrit van 23,1 kilometer naar de top in Aledo, gaf de Italiaan maar twee seconden toe op winnaar Alejandro Valverde, die uiteindelijk ook het eindklassement naar zich toetrok. Uiteindelijk mochten Garzelli en Contador mee op het eindpodium.
"Toen ik in Murcia startte, had ik niet het idee dat ik op het podium zou eindigen", vervolgt Garzelli op de Italiaanse site. "Maar in de tijdrit met aankomst in Aledo voelde ik dat ik nog over een goede vorm beschikte. Voor de organisatie stond het podium met Alejandro Valverde en Alberto Contador voor een mooi eindresultaat. Mijn woede over de uitsluiting voor de Giro zet ik nu om in goede resultaten voor mij en het team", aldus Garzelli.
Een goede twintig dagen later richtte Garzelli zich op de volgende rittenkoers: de Settimana Ciclista Internazionale Coppi & Bartali. Maar ook daar moest 'het Eekhoorntje' driemaal genoegen nemen met de tweede plaats. In de tweede etappe moest Garzelli Niklas Axelsson voor zich dulden en in de derde rit was Cadel Evans te sterk op de Monte Barigazzo. En alsof het nog niet erg genoeg was, was ook Emanuelle Sella zijn landgenoot in de slotrit te slim af. Een tweede plaats in de rit- en einduitslag was het verdict voor 'Il Scoiattolo'.
Garzelli kraakt in de leiderstrui naar de top van de Monte Barigazzo
"Drie rittenkoersen nipt verliezen is pijnlijk"
Bij afwezigheid van titelverdediger en recordhouder Damiano Cunego in de Giro del Trentino leek Garzelli dé topfavoriet voor de eindzege in de Italiaanse ronde, die een goede maand na de Settimana Ciclista Internazionale werd verreden. In tegenstelling tot de voorgaande twee rondes liet Garzelli zich dit keer niet ringeloren door zijn landgenoten. Met ritwinst in de tweede én vierde etappe liet 'het Eekhoorntje' nogmaals zien dat het met zijn vorm wel goed zat. Maar wederom ontglipte hem de eindzege. Ditmaal was het de jonge Vincenzo Nibali die hem in de derde etappe de leiderstrui afsnoepte en die niet meer afstond.
"Mijn doel voor deze wedstrijd was aantonen dat ik wel degelijk een allround-renner ben en dat ik wel degelijk een klassement kan winnen. Maar opnieuw mocht het niet zijn. Mijn twee ritoverwinningen bewezen dan wel dat ik de sterkste man in koers was, maar de tijdrit besliste daar anders over. Drie rittenkoersen zo nipt verliezen is pijnlijk. Twee luttele seconden aan de broek in de Vuelta van Murcia, 17 seconden in de Wielerweek van Coppi & Bartali en 15 in de Giro del Trentino. Dat betekende wel dat ik op schema zat om een knalprestatie te leveren in de Giro", vertelt Garzelli op zijn eigen site.
"Ondanks het hoge niveau waarop ik me al het hele voorjaar bevind, moet ik me de komende twee weken gaan bewijzen in Spanje in wedstrijden als de Subida Naranco, de Vuelta Asturias en Alcobendas. Daarna gaat de riem er even af met nog slechts één doel voor ogen dit seizoen: het WK in Varese."
Verlost met een ritzege in de tweede etappe in de Giro del Trentino!
Buiten Garzelli zelf waren ook zijn ploegmaats bij Acqua & Sapone uiterst gemotiveerd om te laten zien dat hun weigering voor de Giro meer dan onterecht is. De ProContinentale
squadra staat momenteel op acht zeges, die binnen werden gehaald door Luca Paolini, Branislau Samoilau, Gabriele Balducci, Francesco Failli, Diego Milan Jimenez en natuurlijk Garzelli zelf. WVcycling kijkt met nieuwsgierigheid uit naar de Vuelta a Ciclista Asturias, waar de ploeg met onder anderen Garzelli en de rappe Milan aan de start staan.
GERELATEERD AAN:-
Stefano Garzelli-
Acqua & Sapone-Caffé Mokambo